Jak dobrać oświetlenie w niskiej i wąskiej kuchni w bloku?

Niewielkie i nieustawne kuchnie to plaga w blokach, zwłaszcza z zeszłej epoki, ale i w nowym budownictwie deweloperzy mają swoje na sumieniu. Urządzenie takiej kuchni może być problemem, ale teraz, gdy do dyspozycji jest opcja wykonania mebli na zamówienie, sprawa nie jest tak dramatyczna. Pozostaje jednak pytanie – jak dobrać odpowiednie oświetlenie w kuchni, zwłaszcza takiej, która jest niska i wąska?

Niska i wąska kuchnia często nie pozwala na zastosowanie zwykłej lampy wiszącej, dlatego też trzeba zdecydować się na inne niż tradycyjne rozwiązania. W sklepach jest do dyspozycji wiele różnych modeli artykułów oświetleniowych – podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

Nowoczesne oświetlenie LED

Gdy kuchnia będzie wykańczana od zera, wtedy warto pomyśleć o zastosowaniu w niej oczek świetlnych LED albo taśm LED – są montowane do sufitów podwieszanych i pozwalają na uzyskanie oświetlenia w całym pomieszczeniu. Nie zajmują dużo miejsca i są bardzo dyskretne.

 

oświetlenie w wąskiej kuchni

 

Reflektory na listwie

Drugim pomysłem jest wybranie reflektorów na listwie – wtedy również są one kompaktowe, a przy tym dają odpowiednie światło kierunkowe, dlatego też można wycelować reflektor w odpowiedni zakątek kuchni. Reflektory dostępne są w wielu różnych wariantach – klasycznych i nowoczesnych do wyboru.

Lampy wiszące nad blatem

Jeżeli w kuchni znajduje się stolik lub blat, nad którym nie ma szafek, w takim przypadku można też pomyśleć o zastosowaniu lamp wiszących nad blatem – stylowo wyglądają te lampy, które są obniżone, wiszą na dłuższych kablach. Można zastosować również dwie do pary, by stworzyć estetyczny efekt.

Oświetlenie podszafkowe

Dobrym rozwiązaniem jest również zamontowanie oświetlenia podszafkowego – może ono bazować także na nowoczesnych LED-ach, ale również dostępne są lampki na baterie, które mogą być zamontowane już w gotowej kuchni.

Oświetlenie meblowe

To alternatywny wybór dla oświetlenia podszafkowego, pozwala na oświetlenie nawet całej kuchni. Można zamówić wówczas specjalne meble z oczkami świetlnymi albo zakupić reflektory na małych wysięgnikach do montażu na szafkach wiszących.