Jak urządzić nowoczesną i elegancką kuchnię? Porady i inspiracje.

Nowoczesna kuchnia to miejsce kojarzące się z minimalizmem, otwartą przestrzenią i wykorzystywaniem ciekawych rozwiązań. Aby ją stworzyć, trzeba zwrócić uwagę na pewne elementy i trendy w architekturze. Podpowiadamy, jak powinna wyglądać nowoczesna kuchnia z odrobiną elegancji.

Cechy charakterystyczne eleganckiej i nowoczesnej kuchni

Chcesz stworzyć  kuchnię marzeń, która idealnie wpisze się w kanony współczesnej architektury? Pamiętaj o tych kilku podstawowych wyznacznikach stylu nowoczesnego:

  • Aranżacje bazują na materiałach naturalnych i ich imitacjach (kamień, szkło, drewno).
  • Dodatki i połączenie barw stosuje się oszczędnie, ponieważ kuchnia nowoczesna powinna kojarzyć się z czystością i sterylnością.
  • Meble powinny mieć prosty design i być funkcjonalne – uchwyty są zbędne, a szafki mają zazwyczaj gładkie fronty.
  • Kuchnia powinna być przestrzenna – często łączy się ją z innymi pomieszczeniami (np. salon, jadalnia).

Jakie kolory są najlepsze dla nowoczesnej kuchni?

W przeciwieństwie do klasycznych, ciepłych pomieszczeń, kolorystyka w nowoczesnych kuchniach jest prosta i stonowana. Podstawowymi barwami są biel, czerń i szarość, oczywiście w wielu odcieniach. Często stosuje się kontrasty (np. białe ściany i meble z czarnymi dodatkami), dzięki którym kuchnia zyskuje elegancki wygląd. Jeśli lubisz żywe i fantazyjne kolory, możesz spróbować połączyć barwę bazową z soczystą pomarańczą, limonkową zielenią lub głębokim fioletem. Utrzymasz klimat nowoczesnej kuchni, a przy okazji trochę ją rozweselisz.

Nowoczesna kuchnia z wyspą

Doskonałym rozwiązaniem na stworzenie większej przestrzeni do gotowania i wspólnych chwil z bliskimi jest wyspa. Oprócz oryginalnego i modnego wyglądu może być wykorzystywana do magazynowania i spełniania innych funkcji kuchennych, np. zmywania i pieczenia. W nowoczesnych kuchniach warto postawić na gładkie blaty w ciemnych kolorach lub imitację kamienia (np. wyspa marmurkowa).

Nowoczesna kuchnia z barkiem

Do zagospodarowania otwartej lub dużej kuchni można wykorzystać barek kuchenny. Oprócz funkcji towarzyskich jest on świetnym miejscem na przedłużenie blatów roboczych lub przechowywania sprzętów kuchennych. Oferta barków jest bardzo zróżnicowana, ale w nowoczesnych i eleganckich kuchniach nadal rządzą te w odcieniach czerni, bieli i imitacje drewna bądź kamienia.

Nowoczesna kuchnia z jadalnią

Nawet w małej kuchni znajdzie się miejsce na stół z krzesłami przeznaczonymi do jedzenia. Połączenie kuchni z jadalnią to również świetny pomysł na zagospodarowanie większej przestrzeni na inne pomieszczenia (np. salon bądź sypialnię) oraz oszczędność czasu. Jeśli chcesz zrobić kuchnię z jadalnią w stylu nowoczesnym pamiętaj, aby aranżacja była spójna – urządzenia kuchenne powinny dobrze komponować się z częścią jadalnianą.

Nowoczesna kuchnia z salonem

Nowoczesna kuchnia z salonem to przede wszystkim otwarta przestrzeń i więcej miejsca na integracje z bliskimi. Takie zagospodarowanie wnętrza powinno być zarówno harmonijne, jak i eleganckie, ponieważ salon jest miejscem reprezentatywnym. To właśnie tam spotykamy się z gośćmi i spędzamy bardzo dużo czasu. W nowoczesnych przestrzeniach wielofunkcyjnych zazwyczaj wykorzystuje się stonowane kolory. Warto je jednak przełamać mocnym akcentem (np. limonkową zieleń, granat), aby w mieszkaniu uniknąć monotonii.

Więcej informacji znajdziesz na: https://www.sniezka.pl/poradniki/jak-dobrac-kolor/nowoczesna-i-elegancka-kuchnia-porady-i-inspiracje