Aramatura łazienkowa – dlaczego jej wybór ma znaczenie?

Wybierając armaturę łazienkową, trzeba oczywiście zwracać baczną uwagę na to, jak ona wygląda. Jednak nie jest to najważniejsze kryterium wyboru. Najistotniejsze jest to, żeby bateria była funkcjonalna, dopasowana do poszczególnych urządzeń i wykonana z dobrych jakości materiałów. Dodatkowym kryterium może być dla nas również to, aby łatwo się ją czyściło.

Z jakich materiałów wykonywane są baterie łazienkowe?

Armatura łazienkowa zdecydowanie nie jest tania. Trzeba jednak wziąć pod uwagę to, że nie kupuje się jej zbyt często i z założenia ma ona służyć nam przez naprawdę długie lata. Oczywiście cena mimo wszystko będzie grała dla nas rolę i może kusić nas zakup zwykłych chromowanych modeli. Jakie są minusy takiego rozwiązania? Przede wszystkim baterie tego typu szybko matowieją i mają skłonność do zarysowań. Droższe modele również są chromowane, ale zdecydowanie grubszą warstwą. Ponadto nakłada się na nie również powłoki zabezpieczające, dzięki którym zarysowania nie powstają, a materiał nie matowieje.

Jeśli nasz budżet jest odpowiednio duży, zainteresować może nas także powłoka PVD. Powstaje ona dzięki osadzaniu się azotanu cyrokonu w próżniowych warunkach. Wielu producentów oferuje możliwość pokrycia elementów armatury właśnie w ten sposób. Niektóre baterie takie wykończenie mają jednak już w standardzie, przykładowo drogie modele w kolorze mosiądzu.

Korpusy oraz wylewki armatury, zazwyczaj powstają na bazie mosiądzu. Jest on niezwykle trwały i podlega długim gwarancjom. Nie zawsze jednak wiadomo, jaki stop został w tym przypadku wykorzystany. Dlatego dobrze jest porównywać pomiędzy sobą poszczególne modele i sprawdzać ich wagę. Im bateria cięższa, tym lepsza jakościowo. Więcej na ten temat można dowiedzieć się z artykułu: https://kuchinox.pl/blog/armatura-lazienkowa-co-trzeba-wiedziec-aby-wybrac-wlasciwa/

Oszczędzanie wody dzięki armaturze łazienkowej – czy to możliwe?

Obecnie wybierając armaturę łazienkową coraz częściej zwracamy również uwagę na to, aby była ona ekonomiczna. Do tej pory takie rozwiązania stosowano tylko i wyłącznie w budynkach użyteczności publicznej, restauracjach itp. Dziś jednak coraz większa ilość ludzi chce dokonywać prawdziwych oszczędności również w zaciszu swojego domu. Na rynku jest wiele modeli baterii, przy których pomocy można nie marnować aż takich dużych ilości wody.

Bardzo dobrym rozwiązaniem w tym zakresie, są między innymi baterie jednouchwytowe. Pomagają one w szybki sposób ustawić odpowiednią temperaturę i siłę strumienia wody. Można zainwestować również w baterię z termostatem, dzięki czemu woda zawsze będzie miała jednakową temperaturę.

Baterie elektroniczne to natomiast rozwiązania, które można spotkać właśnie w miejscach publicznych. Mają one specjalne czujniki, które reagują na ruch i w tym momencie puszczają wodę. Są one zatem bezdotykowe i można zachować dzięki nim jak najwyższy poziom higieny. Zużycie wody w takich bateriach to mniej więcej 50% tego, co w przypadku zwykłych baterii.
Jak widać zakup armatury łazienkowej wcale nie jest taki prosty, jak mogłoby nam się wydawać. Jeśli szukamy atrakcyjnych modeli w dobrych cenach, to warto zajrzeć na: https://kuchinox.pl/.