W jaki sposób skutecznie usunąć silikon z płytek?

To niezastąpiony materiał montażowy, który doskonale sprawdza się w łazience czy w kuchni. Niestety, nierówno nałożony może zaplamić płytki i ich okolicę. Jak usunąć silikon z płytek i zrobić to szybko?

Usunięcie silikonu przywierającego do płytek nie jest możliwe z użyciem ściereczki, gąbki czy też środków czyszczących. Silikon przylega do nawierzchni i jest śliski i elastyczny, dlatego też nie poddaje się tego rodzaju zabiegom.

Nożyk albo żyletka

To najprostszy sposób na usunięcie silikonu, ale wymaga precyzji i czasu, a także ostrożności. Centymetr po centymetrze należy usuwać silikon na kafelkach, uważając jednocześnie, aby ich nie zarysować.

Rozpuszczalnik

Nie każdy z nich będzie nadawał się do płytek ceramicznych. Można wykorzystać aceton, także zwykły zmywacz do paznokci z tym środkiem. Warto jednak wcześniej na niewidocznej części płytek sprawdzić, czy nie spowoduje on zniszczenia ich nawierzchni.

 

czyste płytki w łazience

 

Benzyna lakowa

Kolejnym pomysłem jest wykorzystanie benzyny lakowej. Służy ona jako rozcieńczalnik i wykorzystywana jest do mycia urządzeń i narzędzi malarskich. Również stosowana jest jako rozpuszczalnik do wosków, tłuszczy i innych substancji. Nadaje się do zmywania silikonu – wystarczy nałożyć ją na ściereczkę i przecierać miejsce, gdzie znajduje się silikon. Benzyna lakowa nie zniszczy nawierzchni płytek, ale warto też zrobić test.

Specjalne środki do usuwania silikonów

Jeżeli jednak nie chcesz męczyć się z powyżej opisanymi metodami, w takim przypadku pomyśl o skorzystaniu ze specjalnych środków przeznaczonych do usuwania silikonu – nadają się zarówno do silikonów utwardzonych, jak i nieutwardzonych i mogą być stosowane na różnych nawierzchniach, między innymi na płytkach. Środki tego typu można zakupić przede wszystkim w marketach i sklepach budowlanych oraz z artykułami sanitarnymi.

Zatem jeżeli masz problem z silikonem na płytkach, dzięki naszym sugestiom możesz bez problemu poradzić sobie z tym problemem! A może masz swój inny sprawdzony sposób na usuwanie silikonu? Podziel się nim z nami!