Czy opłaca się wybrać okna z większą ilością komór?

Montując nowe okna czy wymieniając je w domu, zazwyczaj stajemy przed dylematem – ile powinny mieć one komór, a także czy warto dopłacać do tych z większą ich liczbą? Jeżeli nie wiesz, jaką podjąć decyzję, w takim przypadku zapraszamy do sprawdzenia naszego krótkiego poradnika!

Producenci oferują dzisiaj okna z różną liczbą komór, a zasadniczo im jest ich więcej, tym są one droższe. W sprzedaży są ona 3-komorowe, 4-komorowe, 5-komorowe, a nawet 6-komorowe i 7-komorowe. Oczywiście, liczba komór to nie wszystko, co jest ważne w doborze wysokiej jakości okien, ponieważ trzeba zwrócić uwagę na także na inne kwestie, w tym na profil, zastosowane uszczelnienia, także jakość szyb.

 

duże okno w jadalni

 

Za parametry izolacyjne okien odpowiada powietrze znajdujące się w ich komorach. Często jest ono również zastępowane różnego rodzaju gazami, które wykazują dobre właściwości termoizolacyjne. Przykładowo okna 5-komorowe posiadają większą i mniejszą komorę zewnętrzną, dwie komory wewnętrzne oraz dodatkową komorę ze wzmocnieniem. W związku z tym takie okno będzie w stanie zapewnić bardzo dobrą izolację termiczną, lepszą niż okno z mniejszą liczbą komór, ale też nie warto bazować tylko i wyłącznie na tej informacji, jak zostało wskazane.

Trzeba jednocześnie zdawać sobie sprawę z tego, że okna z większą liczbą komór są również cięższe i grubsze, dlatego też warto zwrócić uwagę na te parametry, zwłaszcza wtedy, gdy okna wymienia się w starszym budynku.

Jeżeli chcesz porównać okna, ponieważ nie wiesz, na jakie z nich się zdecydować, w takim przypadku sprawdzaj ich dane techniczne, a przede wszystkim współczynnik przenikania ciepła, który wskazuje na stopień izolacyjności okien. Zdarza się, że u niektórych producentów stolarki okiennej parametry te są podobne dla okien 5-komorowych i 6-komorowych, dlatego też wtedy nie opłaca się płacić więcej za okna z dużą liczbą komór. Najlepiej w związku z tym bazować nie tylko na folderach reklamowych, ale zagłębić się w szczegóły, aby okna były nie tylko estetyczne, ale również i ciepłe.