Czy wykonanie izolacji tarasu jest trudne?

Taras to swego rodzaju miejsce wypoczynkowe. Bardzo chętnie spędzamy na nim czas, przykładowo czytając ulubioną książkę. By jednak móc cieszyć się takim pięknym „pokojem” na świeżym powietrzu, najpierw trzeba włożyć nieco pracy i wysiłku w jego powstanie. Obecnie mamy wiele poradników pouczających nas chociażby o tym jak dobrze wykonać izolację na tarasie, aby wytrzymywał on wszelkie niesprzyjające warunki atmosferyczne. To z pewnością pomoże nam cieszyć się nim przez długie lata. Poniżej możemy znaleźć właśnie taki poradnik, zawierający wszelkie najbardziej istotne informacje.

Dlaczego izolacja musi składać się z warstw?

Na taras oddziałują opady deszczu, zalegający śnieg czy też mróz. Czynników jest zatem wiele i nie sposób się przed nimi zabezpieczyć jednorazowo, przykładowo jedynie jedną warstwą izolacji. Potrzebnych jest ich tutaj kilka, aby uzyskać jak najtrwalszy efekt.
Jako pierwszą warstwę tarasu, powinniśmy ułożyć wytrzymałą papę termozgrzewalną lub jej zamiennik, czyli samoprzylepne membrany. Kolejna warstwa pełni natomiast na tarasie funkcję rozdzielającej. Powstaje ona z włóknin technicznych lub mat drenujących. Ta warstwa przede wszystkim jest odpowiedzią na problem, jakim są wysokie temperatury i parowanie wody w najgorętsze dni.

Niezmiennie izolacja opiera się również na porządnym dociepleniu. Takie docieplenie należy wykonać zawsze niezależnie od tego nad jakim pomieszczeniem znajduje się taras. To pomoże nam uchronić się przed stratą ciepła. Docieplenie na tarasach wykonuje się między innymi z płyty z polistyrenu ekstrudowanego.
Kolejną warstwą izolacji, jest warstwa poślizgowa. Należy koniecznie ułożyć ją na dociepleniu, a przed warstwą dociskową. Taka warstwa powstaje zazwyczaj wykorzystując folie polietylenowe.. Natomiast warstwa dociskowa to warstwa z masy cementowej lub betonowej. Na nią nakładana jest warstwa mineralna przed samym finiszem, a zatem warstwą ceramiczną. Czasem wydaje nam się, że ten ostatni etap jest zdecydowanie najważniejszy, ponieważ wówczas wybieramy już płytki. Nie możemy jednak skupiać się tylko i wyłącznie na ich walorach estetycznych. Najważniejsze jest bowiem to, aby były one odporne na mróz oraz matowej, wówczas nawet po obfitym deszczu nie będą przesadnie śliskie.

Gdzie można nabyć materiały do izolacji tarasu?

Podczas wykonywania tak skomplikowanej izolacji, potrzebnych jest wiele profesjonalnych produktów. Zakupić je można między innymi pod tym adresem:https://matbau.com/sklep/produkty/tarasy-balkony-lazienki-baseny/. Znajdziemy tam bogaty wybór materiałów, pochodzących od uznanych producentów.