Karmnik dla ptaków – pożyteczne i ekologiczne

Warto pamiętać o dokarmianiu ptaków. Nic tak nie cieszy, jak widok ptaków radośnie szczebioczących za oknem. Jeżeli również chcesz mieć własne „ptasie radio” w ogrodzie, pomyśl o karmniku. To dobry wybór nie tylko zimą!

Kiedyś karmniki zazwyczaj robiło się samemu, sklecając je z dostępnych drewienek. Teraz można je kupić jako gotowe i naprawdę okazałe, na przykład w stylu azjatyckim – jest w czym przebierać i bez problemu można znaleźć coś na swoją kieszeń.

Jaką budkę wybrać?

Na początku trzeba będzie zastanowić się nad tym, gdzie budka ma być umieszczona. Dostępne są karmniki wiszące, do przybicia na drzwi, a także karmniki stojące – można zamontować je na balustradzie balkonu albo też wybrać model z nóżką czy do wkopania w grunt, aby karmnik stał stabilnie. Takie karmniki są zwykle produkowane z drewna – trzeba pamiętać o tym, że od czasu do czasu będą wymagały prac konserwacyjnych, gdy wyglądać ładnie.

Budki są także dostępne w wersji mini – można kupić plastikowe karmniki albo też karmniki w formie kokosa z wydrążonymi otworami, aby ptaki mogły wygodnie korzystać z takiej stołówki. Są to głównie karmniki przeznaczone do powieszenia na gałęziach drzew.

 

weranda przed domem

 

Prostym pomysłem może być także miseczka, w której wysypane będą ziarna dla ptaków. Należy wybrać bardziej płaską, cięższą miskę z grubszym rantem, aby ptaki mogły wygodnie z niej korzystać.

Alternatywnym rozwiązanie będzie zrobienie karmnika samodzielnie. W internecie można znaleźć dokładne poradniki, jak wykonać karmnik drewniany, kokosowy czy też z butelki PET – to naprawdę bardzo proste i dodatkowo może być świetnym pomysłem na wolny dzień z dzieckiem.

Czym karmić ptaki?

Nie można również zapominać o wybraniu odpowiedniego pożywienia dla naszych małych przyjaciół. W sklepach zoologicznych oraz w internecie można znaleźć specjalne mieszanki ziaren przeznaczone dla ptaków. Można zakupić je w formie sypkiej albo też gotowej do zawieszenia, na przykład na drzewie – mają one często formę kuli w woreczku, domków albo dzwonków.

Zatem jeżeli chcesz mieć wokół domu śpiewną zgraję najedzonych ptaków, nie zapomnij o karmniku!