Słodka nostalgia w Twoim domu. Poradnik malowania drewna w stylu „shabby chic”

Mianem „shabby chick” („stary szyk”) określa się styl wymyślony przez Rachel Ashwell w latach 80., który na dobre zawojował modę dekoratorską, ciesząc się niegasnącą popularnością do dnia dzisiejszego. Kwintesencję „shabby chick” stanowią stare bądź specjalnie postarzane meble sprawiające wrażenie zaniedbanych oraz motywy z kwiatami, aniołkami, serduszkami. Dominującymi kolorami są biel oraz odcienie pudrowe. Styl ten szczególnie upodobały sobie kobiety, ze względu na jego wyjątkowy charakter, tj. połączenia klimatu starych wnętrz prowansalskich ze słodkim, dziewczęcym romantyzmem. „Shabby chick” to również technika malowania, dzięki której można uzyskać efekt poprzecieranej, nadszarpniętej przez ząb czasu powierzchni na drewnianych meblach. Do „postarzenia” szafki, komody czy drzwi wcale nie potrzebujesz pomocy fachowca. Dzięki naszym wskazówkom samodzielnie bez żadnego problemu stworzysz mebel „z duszą”. A więc, zaczynamy…

Shabby chick – nie tylko w bieli!

Najczęściej spotykanym kolorem mebli w stylu „shabby chick” jest biel, jednak śmiało możesz pozwolić sobie na zastosowanie innych barw, np. turkusu lub błękitu czy też łączyć je. Zasada jest taka, że kolor stanowiący bazę musi być ciemniejszy od warstwy wierzchniej, aby przetarcia wyglądały naturalnie. Jeśli wybrałeś już odpowiedni mebel z drewna przeznaczony do metamorfozy oraz kolor farby, czas przystąpić do dzieła!

  • Wyczyść mebel wodą z detergentem oraz dokładnie wyszlifuj, jeśli jest pokryty politurą bądź lakierem.
  • Na czystą i wyschniętą powierzchnię nałóż warstwę ciemnej farby akrylowej, najlepiej brązowej bądź szarej.
  • Kiedy baza już wyschnie, możesz nałożyć drugą warstwę farby lub lakierobejcy, przez którą będzie prześwitywać ciemniejszy kolor.
  • Papierem ściernym delikatnie przetrzyj brzegi, kanty oraz wystające elementy mebla, aby odsłonić ciemną bazę powłoki.
  • Jeśli chcesz uzyskać subtelniejszą wersję „shabby chick” wystarczy, że pokryjesz ciemną farbą tylko kanty i rzeźbienia.
  • Jeśli mebel jest zrobiony z ciemnego, litego drewna, nie musisz już aplikować ciemniejszej bazy. Wystarczy, że mebel umyjesz detergentem, nałożysz farbę w wybranym przez Ciebie kolorze i wykonasz przecierkę.
  • „Shabby chick” świetnie prezentuje się również na drewnianych ramkach zdjęć czy luster.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat malowania drewna w stylu „shabby chick” oraz produktów do tego przeznaczonych, koniecznie wejdź na stronę:

https://www.vidaron.pl/poradnik/malowanie-drewna-w-stylu-shabby-chic-praktyczne-porady