Urządzanie oczka wodnego i jego otoczenia

Oczko wodne w ogrodzie to atrakcyjny wybór i dla wielu marzenie. Jeżeli również myślisz o tym, aby w twoim ogrodzie znalazło się oczko wodne, sprawdź razem z nami, jak należy je urządzić, a także jak zaaranżować jego otoczenie.

Zanim jeszcze przystąpisz do kupowania wszystkiego, co potrzebne jest do urządzenia oczka wodnego, zastanów się nad tym, jakie powinno ono być. Czy mają znajdować się w nim ryby? Czy chcesz dodatkowo zamontować w nim fontannę albo strumyk? Oczywiście, bardzo ważne jest także dopasowanie stylu oczka do aranżacji całego ogrodu, aby wszystko razem tworzyło przyjemną przestrzeń. Pamiętaj również o tym, że oczko powinno być odpowiednio zabezpieczone wtedy, gdy masz dziecko.

Rośliny do oczka wodnego

Jeżeli twoje oczko wodne ma być piękniejsze, możesz także kupić różnego rodzaju rośliny, które sprawią, że będą one wyglądały jeszcze piękniej. Do wyboru jest wiele gatunków roślin, ale największym powodzeniem cieszą się lilie wodne. Inny pomysł to kaczeniec błotny, hiacynt wodny, kosaciec czy okrężnica bagienna. W sprzedaży dostępne są także rośliny pływające, na przykład rdestnica, rzęsa wodna czy osoka. Warto dobrać takie rośliny, które oczyszczają oczko wodne – będą wtedy konkurencją dla glonów.

 

aranżacja ogródka

 

Czym wykończyć brzeg oczka?

Tutaj zasadniczo można zastosować dwa rozwiązania – pierwsze z nich to wykończenie oczka roślinami, w tym trawnikiem, drugie z kolei wykorzystanie innych materiałów, na przykład płytek, bruku czy drewna. Oczko wodne można obsadzić zarówno roślinami błotnymi, na przykład tatarakiem czy pałką, ale również można wybrać w krzewy i drzewa, przykładowo trzmielinę, dereń biały, wierzbę płaczącą, olszę czarną albo olszę szarą. Dalej od brzegu można z kolei zastosować takie rośliny jak krwawnica pospolita, manna mielec, pierwiosnek różowy, tawułka Arendsa.

Gdy z kolei chcesz wykończyć oczko wodne tak, aby można było przy nim wypoczywać, warto przygotować wcześniej projekt, aby efekt był zachwycający – pomogą ci w tym także różnego rodzaju programy komputerowe dostępne za darmo w internecie.