Malowanie pokoju dziecięcego, co warto wiedzieć i jak się do tego zabrać?

Planując malowanie pokoju dziecięcego należałoby przed rozpoczęciem pracy wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii. Pokoik przygotowywany z myślą o dziecku powinno się zaprojektować w bardzo niekonwencjonalnej formie. Dziecko w trakcie swojego rozwoju i dorastania przechodzi przez różne etapy, dlatego też dobrze jest urządzić pokój tak aby był wszechstronny i funkcjonalny, to znaczy zawierał w sobie miejsca do edukacji, zabaw oraz spokojnego niczym nie zmąconego snu i odpoczynku.
Podejmując decyzję na temat wyboru farby do malowania pomieszczenia dla naszych pociech powinniśmy uwzględnić to czy farby te posiadają właściwe certyfikaty informujące nas o spełnionych standardach i gwarantujące bezpieczeństwo w czasie ich spożytkowywania.
W trakcie poszukiwania odpowiedniej farby przede wszystkim koniecznie trzeba pamiętać o tym czy nasze dziecko ma jakieś alergie lub być może na coś choruje. Farby dla ścian w pokoju dziecka powinny być zastosowane zgodnie z ich przeznaczeniem i specyfikacją, jednak pomimo tego nie zapomnijmy przy tym wszystkim, żeby nie przesądziło to o kreatywnym projekcie pokoju dziecka.
Biorąc się za projektowanie powinniśmy pamiętać o tym aby wystrój i ozdoby razem z kolorami ścian w pokoju powinny współgrać ze sobą w taki sposób by stymulować i intensyfikować rozwój naszego dziecka, nakłaniać do zabawy i nauki, a pod koniec udanego dnia dać mu chwilę wytchnienia odpoczynek i udany sen.

Pewność użytkowania i dbanie o bezpieczeństwo

Dobro i zdrowie dziecka powinno być dla nas najważniejsze, dlatego przygotowując ściany do ich malowania należy wcześniej wygładzić je tynkami gipsowymi by zyskały one na gładkości, co pozwoli nam na uniknięcie zbytniego rozmieszczania się kurzów i pyłów.
Po wygładzeniu w dalszej kolejności należy zagruntować i pomalować ściany wodorozcieńczalną farbą. Do wykonania tego zadania sprawdzą się idealnie farby lateksowe i akrylowe. Farby te mają właściwości paroprzepuszczalne, więc nie powodują w pomieszczeniu wilgoci co przekłada się na uniknięcie zagrzybiania ścian. W swoim składzie nie zawierają także lotnych związków organicznych, które działają drażniąco, dodatkowo farby akrylowe i lateksowe są rekomendowane dla alergików za sprawą atestu Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.
Zdając sobie sprawę z dziecięcej natury koniecznym niemal jest to by wybrać farby, które nie stracą na swojej świetności za sprawą ich częstego mycia i szorowania. Właściwym wyborem w takiej sytuacji powinny być farby lateksowe, są one odporne na intensywne czyszczenie dzięki formowaniu przy ich użyciu niepylących się gładkich powłok. Akrylowe tańsze odpowiedniki są niepodatne na czynniki chemiczne, można przecierać je nawilżoną ściereczką

Barwy w dziecięcym pokoju

Pokój dziecka powinien stać się miejscem gdzie będzie ono miało możliwości przenieść się do światów z swoich ulubionych bajek, uniwersów i bohaterów kreskówek.
Stworzenie takiej alternatywnej rzeczywistości niewątpliwie zachęci dziecko do tego by uwolnić swoją kreatywność i pomysłowość poprzez malowanie i rysowanie. Idealnym wręcz rozwiązaniem w tym przypadku wydają się dobrze znane i modne farby tablicowe.
Można nimi pokryć w zasadzie każdą powierzchnię, ściany, meble i blaty, dodatkowo nie są one w żadnym stopniu toksyczne. Zastosowanie ich daje wiele możliwości, można choćby stworzyć na fragmencie ściany pole, które posłuży nam do zapisywanie na nim istotnych informacji i tego co zaplanowaliśmy sobie danego dnia. Więcej informacji znajdziecie tutaj: https://www.sniezka.pl/poradniki/porady-techniczne/malowanie-pokoju-dzieciecego-na-co-zwrocic-szczegolna-uwage