Ciemne kolory we wnętrzach

W ostatnich czasach kolory wnętrz zmierzały zdecydowanie w kierunku światła i jasnych odcieni. Miały one powiększać nasze pokoje, wnosić w nie delikatność, spokój i wyciszenie. Ciemne intensywne barwy kojarzyły się z przytłoczeniem, depresją albo agresją, pobudzeniem i niepokojem. baliśmy się, że poprzez swoją intensywność pomniejszą optycznie nasze wnętrza. Ciemne kolory jednak powoli wracają do łask.

Ciemne ściany

Ciemne, intensywne barwy mają niezaprzeczalny urok, który pociąga. Posiadają niemal hipnotyczną moc. Niosą ze sobą również duży ładunek energetyczny i tajemniczy charakter. Poza tym wnętrza w których je zastosowano stają się od razu bardziej dostojne. By jednak uzyskać taki efekt w naszych pokojach kierować musimy się kilkoma zasadami. Z ciemnymi kolorami ścian należy bowiem postępować ostrożnie, tak jak ze wszystkimi silnymi akcentami w aranżacji wnętrz.

  • 1. Przed przystąpieniem do malowania warto dobrze przemyśleć dobór kolorów, a najlepiej sprawdzić za pomocą próbek jak na prawdę prezentować się będą na danej ścianie w naszym mieszkaniu.
  • 2. W małych wnętrzach ograniczmy się do pomalowania intensywną barwą niewielkiego obszaru, na przykład tylko jednej, dobrze oświetlonej ściany. Intensywne kolory wizualnie zmniejszają bowiem pomieszczenia. Przy większych metrażach ciemne kolory wprowadzać możemy już w większych ilościach.
  • 3. Z pomocą przybliżających właściwości ciemnych barw można wyrównać wizualnie pokój z wnękami albo wizualnie skrócić nienaturalnie długie pomieszczenie.
  • 4. Tak więc malując ściany krótkie na ciemno przy jaśniejszych ścianach dłuższych optycznie poszerzamy pokój.
  • 5. Przy dużych powierzchniach zastosowanie ciemnych kolorów pomoże nam uzyskać w nim bardziej przytulny klimat.
  • 6. Ważne jest by zadbać o dobre oświetlenie takich wnętrz odpowiednio dobranymi metodami.

Ciemne ściany w sypialni

Ciemna sypialnia może być strzałem w dziesiątkę. Takie kolory wprowadzą do niej przytulny charakter i pomogą odpocząć w przeciwieństwie do lekko jednak rozbudzającej i niemal jaskrawiej w porannym słońcu bieli. Ciemniejsze barwy będą sprzyjać wyciszeniu i stworzą intymną atmosferę. Sprawdzić się może takie rozwiązanie szczególnie dla osób , które ze względu na specyficzny charakter pracy sypiają w nieregularnych porach i są na przykład zmuszone odsypiać w dzień nocne zmiany. Ciemna sypialnia pomoże im wówczas wprowadzić się w odpowiedni stan odpoczynku bez względu na porę dnia.

Ciemne ściany w salonie

Ciemne, intensywne kolory w salonie, zwłaszcza na umiarkowanej ilości płaszczyzn tez mogą dodać wiele wnętrzu. Dzięki mi pokój wypoczynkowy zyska wiele wdzięku i elegancji a także nabierze własnego oryginalnego charakteru. W dziennych wnętrzach dobrze będzie przełamać intensywne kolory ścian kontrastującymi dodatkami, na przykład w kolorze białym. Na ciemniejszej ścianie wyeksponować z powodzeniem możemy lustra czy pamiątki o jasnych barwach. taka ściana pięknie wyznaczy nam też granice pomieszczenia, jeśli jest ono na przykład połączone z kuchnią czy korytarzem. Dobrze wyglądać będzie też jeśli nasz pokój jest zbytnio wyeksponowany na światło dzienne i jaśniejsze barwy odbijające większość promieni słonecznych są przez to mniej przyjazne dla oczu.

 

Dowiedz się więcej o aranżacji ciemnych kolorów z poradnika na https://www.sniezka.pl/poradniki/jak-dobrac-kolor/najlepsze-inspiracje-na-ciemne-kolory-scian-w-salonie