Jak powiększyć optycznie mieszkanie?

Twoje mieszkanie jest niewielkie lub też masz mały pokój i szukasz pomysłu na to, jak można powiększyć go optycznie? W takim przypadku sprawdź nasze triki, dzięki którym sprawisz, że przestrzeń będzie wyglądać jeszcze bardziej przestronnie!

1. Aneks kuchenny to plus

Chociaż takie rozwiązanie ma także przeciwników, to jednak w małych mieszkaniach aneks kuchenny i salon połączone w jeden pokój to najlepsze rozwiązanie. Wtedy można uzyskać większą przestrzeń i rozświetlić całe wnętrze.

2. Biel to twój przyjaciel

Biały to idealny kolor do małych wnętrz – optycznie je powiększa i powoduje, że są jaśniejsze. Gdy jednak nie przepadasz za bielą, pomyśl o innych jasnych odcieniach, na przykład beżu, szarości, lekkim błękicie. Gdy lubisz nasycone kolory, na przykład fiolet, bordo czy brązowy, pomaluj tak tylko jedną ścianę, najlepiej tą, która zajmuje mniej przestrzeni.

 

elegancki korytarz

 

3. Im mniej tym lepiej

Pamiętaj o tym, że im mniej mebli będzie w pokojach, tym lepiej. Zawalisty kredens może całkowicie zdominować mały salon, a ogromna meblościanka przytłoczy całą przestrzeń. Do małych lokali najlepiej wybierać do przechowywania szafy na wymiar – zabudowane od podłogi aż do sufitu, najlepiej wykończone lustrzanymi albo białymi frontami. Gdy szukasz mebli do salonu, wybierz te podwieszane – gdy nie będą one stały na podłodze, sprawią, że pokój będzie wyglądał na większy. Jeżeli wybierasz regały, najlepiej postaw na te ażurowe, które wyglądają lekko i przyjemnie.

4. Stylowe dekoracje

Proste i jednokolorowe zasłony, firanki z białego woalu, jasne narzuty, ale i kolorowe poduszki. W przypadku dodatków możesz zaszaleć z kolorami, ale pamiętaj o tym, aby nie były one zbyt duże i krzykliwe. Pomyśl także o montażu lustra – duże lustro potrafi optycznie powiększyć każdą przestrzeń.

5. Jednorodne podłogi bez progów

Dzisiaj coraz częściej montuje się drzwi bez progów. To dobry wybór do małych wnętrz, ponieważ mocno zaznaczony próg powoduje, że przestrzeń dodatkowo jest podzielona, a tym samym wydaje się mniejsza. Wtedy możesz zamontować jednolitą podłogę, na przykład w salonie i sypialni, a także w kuchni i na korytarzu.