Błękit nie jedno ma imię

W próbnikach kolorów znaleźć można całą paletę niebieskich odcieni – od pastelowych błękitów aż po intensywne turkusy. Wybierając kolor do naszych wnętrz, warto pamiętać, czym charakteryzują się poszczególne barwy i jakie połączenia najlepiej podkreślą ich piękno.

Klasyczne błękity

Jasne, delikatne odcienie błękitu to bezpieczny wybór dla miłośników klasyki i minimalistów. Błękitne pastele, typu baby blue, doskonale sprawdzą się zarówno stosowane samodzielnie na wszystkich ścianach wnętrza, jak i w połączeniu z innymi barwami, które podkreślą ich nastrojowy spokój lub przełamią monotonną niekiedy subtelność. Do klasycznych wnętrz polecamy zestawienie błękitu z beżem lub bielą, które z pewnością spodoba się również amatorom modnego skandynawskiego stylu. Jeśli natomiast obawiasz się chłodnej atmosfery, możesz ocieplić wnętrze pastelową brzoskwinią lub grejpfrutem albo zaszaleć łącząc błękit z energetyczną, trawiastą zielenią lub ekstrawaganckim złotem.

Delikatny seledyn i orzeźwiająca mięta

Obok czystych błękitów, na paletach barw znaleźć można orzeźwiające odcienie mięty i nieco bardziej przytłumione szarozielone seledyny. Miętowy dobrze łączą się z różem, który wprowadza optymizm i rozświetla wnętrza. Seledyn natomiast, w połączeniu z delikatnymi brązami, ociepla domowe przestrzenie, tworząc wrażenie spokoju i przytulności.

Błękitne szarości

Bardzo ciekawą gamą błękitów są odcienie wpadające w szarości. Z uwagi na swój chłodny, dość surowy charakter często wybierane są do aranżacji nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz. Przełamane bielą i pastelowymi dodatkami, z powodzeniem sprawdzą się jednak również w przytulnych dziewczęcych sypialniach czy nastrojowych salonach. Doskonale prezentują się w towarzystwie pudrowo-pastelowych odcieni żółtego i brzoskwini.

Wyraziste turkusy

Skrajnym przeciwieństwem przytłumionych szarawych błękitów są intensywne turkusy i odcienie morskie. Przywodząc na myśl wspomnienia nadmorskich wakacji, ożywiają domowe wnętrza, wypełniając je pozytywną energią i optymizmem. Choć wyraziste niebiesko-zielone ściany mogą wydawać się propozycją jedynie dla amatorów odważnych zestawień, dzięki odpowiedniej aranżacji mogą zachwycić nawet najbardziej zachowawczych zwolenników klasyki.

Pomysły na ciekawe wykorzystanie kolorów morskich w domowych wnętrzach, znajdziesz na https://www.sniezka.pl/jak-wybrac-kolor/kolor-morski-we-wnetrzach-zobacz-5-nowoczesnych-aranzacji.