Co to jest styl eklektyczny?

Wolność, jest to coś czego człowiek poszukuje od lata i stara się zgłębić filozoficzną głębię tego pojęcia. Ludzie od lat podziwiają różne stworzenia przypisując im to pojęcie jako istotę jako istnienia. Również sami poszukują wyjścia poza z góry ustalone ramy i przesuwają granice coraz dalej aby w jakiś sposób poczuć się prawdziwie wolnymi. Pojęcie ostatecznie przenika przez wiele dziedzin życia człowieka, między innymi przez aranżacje wnętrz i architekturę. Tutaj wchodzi określenie stylu eklektycznego, który jest tożsamy z wolnością gustu, prawdziwym rozłożeniem skrzydeł kreatywności i wyobraźni. Styl ten można porównać do kontrolowanego nieładu, który odpowiednio przemyślany i urządzony, staje się nowym przedstawieniem porządku.

Na czym to polega?

Dawniej ludzie, urządzając wnętrza, chcieli aby wszystko do siebie idealnie pasowało. Stąd wyłoniły się różne nurty aranżacji wnętrz. Stąd znamy styl marynistyczny, często spotykany w nadmorskich miejscowościach, styl kolonialny zapoczątkowany dzięki zderzeniu kultury europejskiej z kulturami krajów wschodu lub Afryki czy styl rustykalny wyprowadzony z uroczych, wiejskich domostw. Charakter opisywanego stylu zakłada, że przemyślane łączenie stylów jest możliwe i pozwala uzyskać zupełnie zdumiewające efekty! Czemu nie urządzić salonu łączyć na przykład klimat wiejski z industrialną, loftową aranżacją podkreślając tym samym naszą osobowości oraz przywiązanie do klimatu wsi z nastawieniem na wielkomiejskie życie?

Przykładowe aranżacje

Jednym z dobrych pomysłów jest znalezienie jednego, wspólnego punktu w aranżacjach, które wykorzystamy. Na przykład, kiedy chcemy połączyć styl retro ze stylem nowoczesnym, możemy zdecydować się na wspólny kolor, który ładnie połączy różne formy mebli czy wykorzystanych faktur. Możliwe jest to także łącząc różne odcienie jednego koloru. W przypadku tej inspiracji, warto zwrócić uwagę na fakt, że zielona barwa doskonale łączy się z nowoczesną bielą oraz drewnem, który wykorzystuje się w stylu retro. Znalezienie wspólnego środka dla stylu eklektycznego jest niezwykle ważne, aby połączenie różnych, nawet przeciwstawnych nurtów miało jakiś sens i nie wyglądało zbyt pstrokato. W tym stylu, warto również zadbać o więcej przestrzeni z tego względu, że da to poczucie odseparowania pewnych elementów. W ciasnym pomieszczeniu połączenie starych i nowych mebli może wyglądać mało estetycznie.

Wspólny środek

Idea wspólnego środka jest podstawą stylu eklektycznego. Ma on za zadanie w ładny sposób połączyć przeciwstawne elementy, tak aby nie wyglądały razem źle. Wcześniej napisałem o wykorzystaniu w ten sposób koloru ale nie jest to żadną regułą. W ten sam sposób można wykorzystać fakturę ścian czy wyposażenia. W końcu obecne produkty – farby, tynki i betony dekoracyjne oraz pasty strukturalne umożliwiają na odwzorowanie efektów, które mogą być takie same na ścianie urządzonej w stylu retro oraz w stylu nowoczesnym.

Więcej informacji o stylu eklektycznym znajdziecie pod adresem: https://www.magnatfarby.pl/ekspert-radzi/eklektyczny-styl-we-wnetrzach-sprawdz-najlepsze-aranzacje