Co warto wiedzieć o wykładzinach drewnopodobnych?

Jeszcze do niedawna w polskich wnętrzach królowały parkiety oraz deski podłogowe. Ostatnie kilkanaście miesięcy przyniosły jednak ogromny wzrost popularności takich rozwiązań, jak wykładziny drewnopodobne, które już od dłuższego czasu cieszą się dużym uznaniem chociażby w krajach Europy Zachodniej oraz Europy Północnej.

Jakie są najważniejsze zalety rozwiązań tego, tj. mówiąc innymi słowy, dlaczego warto wyposażyć nasz dom lub mieszkanie w wykładziny drewnopodobne? W artykule przyjrzyjmy się tej kwestii nieco bliżej.

Jak sama nazwa wskazuje, wykładziny drewnopodobne nie są wykonane z drewna, lecz z materiałów, które estetycznie imitują drewno. Niektórzy uważają, że jest ich wada, to znaczy, że wykładziny drewnopodobne są czymś w rodzaju gorszej, imitacyjnej wersji prawdziwych drewnianych podłóg, tak jak na przykład „wyroby czekoladopodobne” stanowią gorszą i tańszę wersję prawdziwej czekolady. To porównanie nie jest jednak adekwatne.

Warto bowiem pamiętać, że chociaż drewniane parkiety lub deski podłogowe mogą cechować się niepospolitymi walorami estetycznymi, to jednak drewno z natury rzeczy stanowi dość kłopotliwe tworzywo jeżeli chodzi o wystrój wnętrz mieszkalnych. nawet jeżeli są to na przykład niezwykle drogie, luksusowe deski lite wykonane z drewna bambusowego lub najlepszych gatunków dębów.

Drewno ma bowiem to do siebie, że absorbuje wilgoć, przez co wszelkie podłogi drewniane dość łatwo ulegają wypaczeniu. Ponadto, drewniane podłogi są również podatne na uszkodzenia mechaniczne, które dodatkowo przysparzają poważnych problemów logistycznych jeżeli nasze podłogi są pokryte na przykład deskami litymi lub parkietem. Te wszystkie komplikacje oczywiście nie występują w przypadku wykładzin drewnopodobnych.

Względy estetyczne

Dla wielu użytkowników kluczowym parametrem jeżeli chodzi o pokrycia podłóg są walory estetyczne. Tutaj warto zaznaczyć, że nowoczesne wykładziny drewnopodobne, na przykład luksusowe podłogi winylowa wykonane w technologii I.D, są tak naprawdę niemożliwe do odróżnienia od prawdziwego drewna.

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii nie wywierają również żadnego negatywnego wpływu na nasze zdrowie, co czasami zarzuca się wykładzinom podłogowym wykonanym z tworzyw sztucznych.