Czym wykończyć ścianę nad blatem kuchennym? Inspiracje i praktyczne porady

Jeśli jesteśmy w trakcie urządzania kuchni i mamy już za sobą wybór mebli, zabieramy się za kolejną ważną decyzję. Czym ozdobić ścianę nad blatem? Jest to bardzo istotna kwestia, która powinna być dobrze przemyślana z kilku względów. Przede wszystkim jest to część kuchni, z którą bardzo często mamy styczność. Jest widoczna przy każdej czynności, wykonywanej na blacie, dlatego warto zadbać, aby była estetyczna i ładna wizualnie. Jest to też miejsce narażone na częste plamy, ochlapania, dlatego musi być wykonana z materiału odpornego na te czynniki lub przygotowanego na częste mycie i kontakt ze środkami czystości i wodą. Przestrzeń ścienna nad blatem musi być też spójna z całym wykończeniem kuchni, zarówno z meblami, jak i ogólną kolorystyką pomieszczenia.

Jaki materiał wybrać do wykończenia ściany nad blatem kuchennym

To jakiego materiału użyjemy nad blatem jest uzależnione od wystroju i stylu naszego wnętrza oraz efektu jaki chcemy osiągnąć.

  1. Jeżeli chcemy ocieplić wnętrze możemy użyć cegły, które idealnie sprawdzi się z ciemnoszarymi nowoczesnymi meblami. Ciepło wprowadzi również element drewniany na tym fragmencie ściany;
  2. Bardziej chłodny klimat wprowadzi umieszczone nad blatem szkło lub beton. Takie wykończenie pasuje do industrialnych wnętrz, tworząc klimat nowojorskiego loftu;
  3. Stawiając na klasykę, do wykończenia możemy również użyć samej farby, lecz musimy zwrócić szczególną uwagę czy jest ona odporna na zabrudzenia i częsty kontakt z wodą czy tłuszczem.

Jak dobrać kolor na ścianie nad blatem

Jest to wybór oparty o kolorystykę, panującą w całej aranżacji. Każdy kolor użyty przy urządzaniu wnętrza powinien być spójny z innymi. Najbardziej popularne zestawienia kolorystyczne to:

  1. Cegła, w swojej naturalnej barwie połączona z ciemnoszarym lub czarnym wystrojem;
  2. Ceglane płytki, pokryte białą, połyskującą lub matową farbą, w połączeniu z białymi i drewnianymi meblami;
  3. Szklana szyba, o zmatowionej powierzchni, w kolorze jasno-szarym do białego lub czarnego wystroju, idealnie sprawdzi się w bardzo nowoczesnych, industrialnych wnętrzach
  4. Farba tablicowa, pasująca do minimalistycznego, białego lub czarnego wystroju;
  5. Klasyczna farba, w kolorze dobranym do mebli i reszty ścian.

Odpowiednie zabezpieczenie ściany nad blatem przed plamami

Powierzchnia znajdująca bezpośrednio nad blatem jest narażona na stały kontakt z ciepłem, wilgocią, tłuszczem i wodą, przez co wymaga szczególnej pielęgnacji. O ile ceglane płytki pokryte śliską błyszczącą farbą nie będą stanowiły problemu, inaczej jest przy zastosowaniu na ścianie klasycznej farby. Najlepiej zainwestować w farby ceramiczne, które będą odporne na częste mycie.

Szeroki wachlarz dostępnych materiałów do wykończenia ściany nad blatem pozwala nam na realizacje najróżniejszych pomysłów projektowych i wykonywanie wielu interesujących aranżacji. Wykonana z odpowiednich materiałów i odpowiednio zabezpieczona przed zagrażającymi jej strukturze czynnikami, będzie to część ściany ozdabiająca wizualnie nasze wnętrze oraz służąca nam na lata.

 

https://www.magnatfarby.pl/pl/ekspert-radzi/sciana-nad-blatem-kuchennym-5-pomyslow-na-jej-wykonczenie