Czyszczenie drewnianych podłóg- prawidłowa pielęgnacja

Drewniane podłogi pomimo tego, że należą do trwałych materiałów, mogą tracić na swej żywotności, jeśli nie będą pielęgnowane we właściwy sposób. Dobór nieodpowiednich preparatów, zbyt duża ilość wody czy brak właściwych narzędzi do ich mycia, mogą poskutkować uszkodzeniem Naszego parkietu. Podpowiadamy więc, jak we właściwy sposób czyścić i dbać o swoją drewnianą podłogę.

Prawidłowa konserwacja naszego drewnianego parkietu, nie należy do skomplikowanych czynności. Nie wydłuży też Nam ona czasu, jaki poświęcamy na ogólne domowe porządki. Przy zalecanym codziennym czyszczeniu drewnianej podłogi, jesteśmy wstanie uniknąć wszelkich rys oraz plam i nadać jej nieskazitelnego wyglądu.

Czym myć drewnianą podłogę?

Wybierając płyn do mycia podłóg drewnianych należy pamiętać ,że oprócz swoich dość oczywistych funkcji jak umycie z kurzu oraz innych zabrudzeń, powinien zawierać również substancje pielęgnujące oraz ochronne. Z tego względu, domowy sposób na mycie drewnianej podłogi jakim jest tradycyjna woda z mydłem, nie sprawdzi się najlepiej. Wręcz przeciwnie, wpłynie niekorzystnie na Naszą drewnianą nawierzchnię.

 

Mycie podłogi drewnianej lakierowanej

W przypadku podłogi, która dodatkowo pokryta jest warstwą lakieru, powinno stosować się produkty beztłuszczowe. Warto więc kupując dany preparat, dobrze zapoznać się z jego etykietą.

Mycie podłogi drewnianej olejowanej

Ten typ parkietu, charakteryzuje się tym, że posiada w porach drewna specjalny olej, który wpływa na odpowiednie zachowanie struktury drewna. Chroni je także między innymi przed wilgocią. Podłogi olejowane brudzą się znacznie szybciej od tych lakierowanych czy też zwykłych. Aby ich nie uszkodzić, należy czyścić je tylko i wyłącznie ściereczkami nasączonymi wodą, bądź preparatami spersonalizowanymi pod ten typ podłóg, które w przeciwieństwie do podłóg lakierowanych zawierają składniki natłuszczające.

Dodatkowe zabezpieczenie Twoich drewnianych podłóg

Czyszczenie podłóg to podstawowa, ale nie jedyna metoda na zachowanie ich pięknego wyglądu. Warto pamiętać o kilku innych możliwościach, dzięki którym Nasz parkiet zyska dłuższą żywotność. Oto kilka porad:

  • Wycieraczka przy wejściu do domu- dzięki niej brud przyniesiony pod podeszwą Naszego obuwia nie naruszy Naszego parkietu;
  • Filcowe podkładki pod meble- pozwolą na uniknięcie zarysowań naszej drewnianej podłogi
  • Sznurkowany bądź zwykły płaski mop- nie naniesie na podłogę dużej ilości wody, co pozwala uniknąć dostawania się jej pomiędzy deski. Dzięki temu nasze drewniane panele nie będą pęcznieć.
  • Pastowanie podłogi raz w miesiącu

Podsumowując, stosując się do wszystkich wyżej wspominanych porad, jesteśmy w stanie utrzymać w czystości Naszą drewnianą podłogę oraz zdecydowanie wydłużyć jej żywotność. Choć drewno należy do materiałów wytrzymałych, nie jest niezniszczalne, dlatego jego odpowiednia pielęgnacja jest bardzo istotna.

Więcej dowiesz się z poradnika na https://www.vidaron.pl/poradnik/mycie-i-czyszczenie-drewnianych-podlog-porady-eksperta