Drewniana ściana w domu – aranżacja z charakterem

Drewniana ściana w domu to rozwiązanie cieszące się coraz większą popularnością. Nie tylko wspaniale zdobi wnętrze mieszkania, ale również pomaga w nim wykreować ciepłą, przytulną atmosferę oraz podkreślić jego związki z naturą. Co więcej, aranżacja taka jest bardzo uniwersalna, pasuje zarówno do stylu klasycznego, minimalistycznego, rustykalnego, jak i skandynawskiego.

Pojedyncza drewniana ściana – inspiracje Drewniana ściana w mieszkaniu może być zaaranżowana na wiele sposobów. Wszystko zależy tutaj od preferencji właściciela, stylu, w jakim urządzone jest wnętrze oraz zamierzonego efektu. Do najpopularniejszych opcji należą fornir, boazeria, sklejka oraz deski z recyclingu. Pierwsza propozycja to bardzo cienkie warstwy drewna pozyskiwane metodą skrawania. Dzięki odpowiedniej technice przygotowywania oraz układania doskonale widać na nich usłojenie, a całość zachowana jest w bardzo spójnej kolorystyce. Sklejka to materiał powstający z forniru, jednak jest nieco grubsza i wyróżnia się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie wody. Może być dodatkowo barwiona lub wykańczana za pomocą innych materiałów, dzięki czemu zyskujemy mocniejszą, trwalszą ścianę. Boazerię wykonuje się z różnych gatunków drewna, najczęściej z sosnowego, bukowego, świerkowego, brzozowego lub dębowego. Co istotne, nowoczesna boazeria w niczym nie przypomina powszechnie spotykanych jakiś czas temu w polskich mieszkaniach ciężkich, topornych desek. Obecnie ich miejsce zajęła subtelnie bielona boazeria inspirowana stylem skandynawskim lub przyjmująca formę prostokątnych paneli boazeria angielska. Kolejna propozycja, czyli deski z recyclingu to idealna propozycja do wnętrz rustykalnych lub loftowych. Uzyskuje się je ze starych, poddanych rozbiórce budynków i, po uprzednim przygotowaniu, mocuje do ściany.

Drewniana ściana – salon

Drewniana ściana w salonie nadaje temu wnętrzu eleganckiego, reprezentacyjnego charakteru, a przy tym tworzy przestrzeń idealną do wypoczynku i spotkań towarzyskich. Planując jednak takie rozwiązanie w swoim domu, trzeba się zastanowić nad prawidłowym doborem rodzaju drewna i kolorystki. Najprostsza zasada mówi, że jasne drewno najlepiej sprawdzi się w niedużym wnętrzu, ciemne natomiast w nieco bardziej przestronnym. W pierwszej grupie mamy do dyspozycji przede wszystkim świerk, jodłę, klon i jesion, w drugiej natomiast drewno sosnowe, bukowe, dębowe, modrzewiowe i wiśniowe. Oprócz tego, godną uwagi propozycją są też deski egzotyczne, zwłaszcza merbau, wenge i zebrano, jednak osiągają one niestety dość wysokie ceny i nie każdy może sobie pozwolić na ich zakup. Więcej informacji i inspiracji znajdziecie w poradniku przygotowanym przez ekspertów firmy Vidaron: https://www.vidaron.pl/poradnik/drewniana-sciana-w-salonie-lub-sypialni-5-najciekawszych-inspiracji