Egzotyczny ogród w zasięgu ręki – podpowiadamy jakie kwiaty kupić

Marzy ci się rajski ogród na swoje własnej przestrzeni przy domu? Aranżacja takiego miejsca nie jest trudna, będzie wymagać jednak dużo pracy przy utrzymaniu rośliny w dobrym stanie, tak by cieszyły oko i przywoływały wspomnienia urlopu w egzotycznych krajach. Jeżeli jednak masz chęci, czas i miejsce, zapraszamy do naszego poradnika. Podpowiemy jakie najpiękniejsze rośliny do ogrodu kupić i jakie dodatki wybrać, by otrzymać egzotykę w naszej szerokości geograficznej.

1. Najpiękniejsze egzotyczne kwiaty do naszego ogrodu

Aby uzyskać efekt rajskiego ogrodu, wybierzmy rośliny przypominające wyglądem egzotyczne kwiaty z tropików. Będą one łatwiejsze w uprawie niż ich oryginalne odpowiedniki. Takie rośliny trzeba jednak sadzić w donicach, które w okresie zimowym należy chować je do pomieszczenia. Inną opcją jest wykopywanie roślin jesienią, to jednak wymaga więcej wysiłku.

Dla wielbicieli egzotycznych ogródów mamy jednak dobrą wiadomość. W ostatnim czasie klimat w Polsce zauważalnie się zmienił i stał się zdecydowanie cieplejszy. Wobec tego w takich warunkach przezimują takie kwiaty jak:

  • Kamelie – najlepiej wybierać odmiany silne, jak np. ‘Donckelarii’ (kwiaty czerwono-białe), ‘Elegans’ (różowe) czy ‘BlackLace’ (ciemnoczerwone).
  • Czystek – to krzew dobrze znoszący suche i bezmroźne zimy. Podczas przygotowywania podłoża należy przygotować spora ilość piasku i dobre przejście wody. Miejsce powinno być wystawione na ekspozycję słoneczną i ustronne.
  • Paproć drzewiasta – jeżeli paproć będzie miała dobra osłonę, przetrwa silne mrozy. Jezeli jednak liscie ulegna przemarznięciu, wiosną pojawią się młode. Pień i korę należy jednak zabezpieczyć mata trzcinową, a obszar wokół przykrywamy liśćmi.
  • Albizja – to drzewo które ma podwójne pierzaste liście, które zrzuca jesienią. Drzewo ma ciekawą koronę w kształcie parasole. Starsze okazy są odporne na przemarznięcie, na zimę należy otulić pień drzewa.
  • Palma konopna – to jedna z niewielu odmian palmy, która jest w stanie przetrzymać lekki mrozy. Pięknie wygląda w parkach, a także świetnie ozdobi twój ogród w egzotycznym stylu. Roślinę sadzimy wiosną, aby do zimy mogła zapuścić mocne korzenie i przetrwać zimę. Przed okresem zimowym należy liście palmy związać razem i przykryć folią.

Eksperci doradzają, by unikać odmian niepewnych, ponieważ są one bardzo mocno nawożone w szklarniach w czasie hodowli i mogą nie przetrwać późniejszych warunków ogrodowych.

2. Dodatki do ogrodu w egzotycznym stylu

W ogrodzie w egzotycznym przy naszym domu, oprócz pięknych roślin w tropikalnym stylu, musimy zadać o dodatki. Wybierzmy komplet wypoczynkowy wykonany z wikliny lub drewna. Między drzewami możemy zawiesić też hamak. Klimat zrobi także delikatne, oświetlenie w ciepłej barwie. Nastrój tropikalnego lasu uzyskamy także dzięki dodatkom zrobionym z bambusa lub rafii.

3. Oczko wodne w egzotycznym ogrodzie

Jeżeli mamy taką możliwość, warto pokusić się o oczko wodne w naszym egzotycznym ogrodzie. Kolorowe, wodne kwiaty urozmaicą nasz ogród. Zrobią to także rybki i małe, wodne zwierzątka, które możemy umieścić w naszej sadzawce. Woda pomoże także zniwelować negatywny wpływ wysokich temperatur w naszym egzotycznym ogrodzie na samopoczucie osób znajdujących się w nim.

Więcej informacji znajdziecie tutaj: https://www.vidaron.pl/poradnik/12-najpiekniejszych-krzewow-i-kwiatow-do-ogrodu-inspiracje