Firany czy rolety – czym zasłonić i udekorować okna?

W krajach skandynawskich osłony okienne stosowane są bardzo rzadko. U nas to z kolei są montowane praktycznie od razu po wstawieniu okien. Na co warto się zdecydować, by odgrodzić się od wścibskich sąsiadów?

Aranżacja okna powinna odpowiadać aranżacji całego pomieszczenia, dlatego też warto dobrać ją tak, aby wszystko razem tworzyło stylowe połączenie. Do dyspozycji są między innymi firanki, zasłony, rolety różnych rodzajów, żaluzje czy też plisy.

 

okna w kuchni

 

Najczęstsze połączenie to firanki i zasłony, chociaż obecnie coraz rzadziej zaciągamy zasłony po to, aby zabezpieczyć się przed wzrokiem innych – pełnią one głównie rolę dekoracyjną. Dlatego też chętnie wybierane są innego rodzaju osłony okienne – można zastosować je zarówno razem z firankami, jak i również bez nich, tylko z zasłonami albo nawet bez.

Niedrogi i estetyczny wybór to rolety wewnętrzne materiałowe – mogą być to rolety mini bez osłon albo w osłonach, które zabezpieczają je przed zabrudzeniami. Po bokach rolet mogą być też zamontowane prowadnice albo mogą być wyposażone w żyłki. Producenci rolet na wymiar oferują klientom setki najróżniejszych wzorów i kolorów do wyboru.

Jeżeli jednak chcesz wybrać coś bardziej stylowego, pomyśl o roletach rzymskich albo roletach dzień-noc. Rolety rzymskie produkowane są z tkanin szytych w pasy – są odsłaniane poprzez podciąganie ich w górę. Z kolei rolety dzień – noc także mają budowę w pasy, ale działają nieco inaczej – składają się z pasów przezroczystych i nieprzezroczystych, które można ustawiać tak, aby zasłonić okno całkowicie, częściowo lub je odsłonić.

Kolejna propozycja to żaluzje – oprócz tanich żaluzji aluminiowych w sprzedaży są także innego rodzaju osłony tego typu. Estetycznym wyborem będą żaluzje drewniane, ale ich cena jest też dość wysoka. Alternatywnym będą żaluzje aluminiowe malowane na kolory przypominające drewno. Nasza trzecia propozycja w kategorii żaluzji to plisy, które mają formę plisowanego materiału w ramie – można rozkładać je w całości albo w części okna.