Jak dbać o betonowe ogrodzenie – poradnik

Ogrodzenia z betonu wybierane są przez wzgląd na długą listę swoich zalet. Inwestorzy cenią je przede wszystkim za trwałość, zapewnienie prywatności, a także nietuzinkowy wygląd. Taki płot wydaje się niezniszczalny i rzeczywiście jest bardzo solidny. Aby jednak posłużył dłużej, warto o niego zadbać. Konserwacja ogrodzenia betonowego jest konieczna, jeżeli ma ono cieszyć oko nieskazitelnym wyglądem przez długie lata.

 

Systematyczna konserwacja ogrodzenia betonowego

Regularne prace konserwatorskie pozwalają utrzymać ogrodzenie betonowe w dobrym stanie. O częstotliwości oczyszczania i impregnowania powinna decydować bieżąca analiza stanu płotu. Nawet niewielkie ubytki warto uzupełniać na bieżąco, to samo dotyczy pęknięć. W niewielkich szczelinach także może gromadzić się wilgoć. A ta, jak wiadomo, zwłaszcza zimą bywa groźna dla struktury betonu. Poza ryzykiem pękania nadmiar wody wewnątrz ogrodzenia sprzyja rozwojowi drobnoustrojów. Jeżeli na powierzchni pojawiły się zacieki lub pleśń, renowacja ogrodzenia betonowego jest konieczna. Nie należy z nią zbyt długo zwlekać. Tylko systematyczne zabiegi oczyszczające, pielęgnacyjne i konserwujące zapewnią dobry efekt. Wpiszą się w umocnienie ogrodzenia, a także utrzymanie go w dobrym stanie technicznym oraz wizualnym.

 

Remont ogrodzenia betonowego – o czym należy pamiętać?

Odnowienie płotu z betonu może wydawać się trudnym zadaniem. Jednak dzięki szerokiej gamie produktów do zabezpieczania i malowania powierzchni renowacja ogrodzeń betonowych nie nastręcza większych problemów. Trzeba jednak wiedzieć, co robić. Dokładne wykonanie kolejnych etapów pracy rzutuje na ostateczne efekty remontu. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku innych powierzchni, także tę wykonaną z betonu należy odpowiednio przygotować. Najlepiej zacząć od sprawdzenia spójności podłoża i naprawy wszystkich ubytków. Służy do tego bogata gama zapraw i środków naprawczych. Następnie przychodzi czas na oczyszczenie powierzchni z zanieczyszczeń oraz organicznych nalotów. Przydadzą się tu papier ścierny oraz druciana szczotka. W przypadku większych powierzchni dobre rezultaty zapewni mycie pod ciśnieniem. Na dokładnie wyczyszczone i suche podłoże można zaaplikować impregnat do betonu. Taki środek wzmocni powierzchnię, zabezpieczając ją przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych oraz biologicznych. Remont ogrodzenia betonowego wieńczy malowanie. Wybór farb jest spory, więc na pewno uda się znaleźć coś odpowiedniego do indywidualnych oczekiwań.

 

Ogrodzenia betonowe cieszą się sporą popularnością. Pasują zarówno do budynków wzniesionych w stylu klasycznym, jak i tych nowoczesnych. Płot z betonu jest rozwiązaniem na lata, o ile będzie się o niego dbało. Systematyczne zabiegi oczyszczające i pielęgnujące pozwolą cieszyć się trwałą, dobrze wyglądającą konstrukcją. Do remontu nie trzeba wynajmować fachowców. Wystarczy zebranie kilku narzędzi oraz środków do impregnowania oraz malowania. Sama praca też nie zajmie dużo czasu, zwłaszcza jeżeli zostanie dobrze zaplanowana.

 

Poczytaj więcej w poradniku na https://www.rafil.pl/renowacja-i-konserwacja-ogrodzenia-betonowego-porady-eksperta/