Jak położyć odpowiednio gładź gipsową – poradnik

 

Wiele osób stara się remonty w swoim domu przeprowadzać samodzielnie. Zawsze jest to spora oszczędność. Poza tym wykonując coś samodzielnie mamy absolutną pewność, że faktycznie zostanie to dobrze zrobione. W przypadku wyrównywania ścian czy też sufitu, nie jest to jednak tak proste. Kładzenie gładzi gipsowej daje bardzo dobry efekt, jednak wiele osób boi się takie prace wykonywać w pojedynkę. Nie jest to jednak tak trudne zadanie, jak mogłoby się wydawać. Warto jednak zapoznać się z kilkoma podstawowymi zasadami.

Odpowiednie zagruntowanie ścian

Pierwszym krokiem do położenia gładzi gipsowej, jest oczywiście zagruntowanie ścian. Na samym początku przeprowadza się typowe prace oczyszczające powierzchnię. Należy zatem zdemontować gniazdka czy też usunąć jakieś gwoździe, które mogłyby utrudniać gruntowanie ściany. Następnie całą powierzchnię należy także umyć, odtłuścić, oczyścić z wszelkich śladów kurzu i nałożyć preparat gruntujący. Następnie należy wykonać gipsowanie sufitu oraz ścian. Oczywiście należy pamiętać o tym, że można ten krok poczynić tylko wtedy, gdy preparat gruntujący jest już całkowicie wyschnięty. Można do tego etapu wykorzystać gotową masę szpachlową czy też gips szpachlowy. Na rynku są jednak również produkty, które należy zmieszać samodzielnie. Nakładanie gipsu szpachlowego czy też masy, powinno się rozpocząć od wyrównania wszelkich nierówności czy też załatania dziur. W mankamenty ściany należy po prostu wcisnąć masę, a jej nadmiar zebrać pacą. Jeśli już wszystkie ubytki zostaną wyrównane, wówczas można przystąpić do kładzenia masy na powierzchnię całego sufitu oraz ścian.

Gładź gipsowa – od czego zacząć jej nakładanie?

Tak jak w przypadku gruntowania, po nałożeniu masy czy też szpachli, należy odczekać aż warstwa ta wyschnie. Oczywiście to zależy od wielu czynników i nie w każdym wypadku schnięcie przebiega tak samo szybko. Gdy już jednak masa wyschnie, wówczas można przystąpić do kładzenia gładzi. Jak kłaść gładź gipsową na sufit oraz ścian? Przede wszystkim należy zacząć od sufitu, następnie przechodzi się do ścian. Można tą pracę wykonać przykładowo przy użyciu pacy, a jeśli mamy do czynienia z nieco większym obszarem, warto skorzystać z wałka. Gładź musi mieć bardzo cienką warstwę, około 1-2 cm. Jak prawidłowo kłaść gładź gipsową? Przede wszystkim warto pracować na małych powierzchniach, szybko wyrównując wszelkie niedociągnięcia. Po nałożeniu szpachli i jej wyschnięciu, każde mankamenty ściany można wyrównać jeszcze dodatkowo przy użyciu papieru ściernego. Jak widać nakładanie gładzi to dość proste zadanie, któremu można sprostać nawet w pojedynkę. Więcej przydatnych informacji znajdziecie w tym poradniku: https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/kladzenie-gladzi-gipsowej-krok-po-kroku