Jak pomalować pokój dziecka?

W pokoju dziecięcym, zazwyczaj mamy całkiem sporo pole do popisu. Dlaczego? Ponieważ tam nie musimy obawiać się kolorów, nawet tych najbardziej intensywnych oraz różnorodnych. Dzieci cenią sobie taką bogatą kolorystykę i nie są tak zachowawcze w kwestii wyboru barw, jak dorośli. Możemy zatem wybierać z pełnej palety barw. Na jakie rozwiązania jednak szczególnie powinniśmy się zdecydować?

Jakie kolory można wykorzystać w pokoju dziecięcym?

Gdy urządzamy pokój dziecka, zazwyczaj kierujemy się kolorami, przypisanymi stereotypowo do płci. Chłopcy mają zatem pokoiki w lekkim kolorze niebieskim, zazwyczaj typowo pastelowym. Dziewczynki mają natomiast swoje pokoje utrzymane w kolorystyce różowej. Dziś coraz częściej odchodzi się jednak od tego typu rozwiązań. Rodzice decydują się tym samym na żywsze kolory i pokoje nie są już utrzymywane tylko w jednym kolorze, ale najczęściej są wielobarwne.

W pokojach dziecięcych sprawdzają się bardzo dobrze przede wszystkim jasne barwy i radosne. Mogą być to zatem jasne kolory pastelowe. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że malowanie pokoju dziecka to zadanie, które najprawdopodobniej będziemy musieli wykonywać wielokrotnie. Dziecko będzie bowiem rosło, zacznie się bawić w swojej przestrzeni i stanie się ona zabrudzona, ściany już mogą przestać spełniać nasze wymagania pod względem estetycznym. Jeśli malujemy pokój na jasne barwy, wówczas będzie nam dość łatwo zamalować poprzedni kolor. Warto zatem myśleć również o praktycznych aspektach naszych decyzji.

Jakie farby dobrze jest stosować w pokojach dziecięcych?

Malowanie pokoju dziecięcego w pierwszych miesiącach jego życia, uwzględnia tak naprawdę tylko oczekiwania samych rodziców. Z biegiem czasu każdy rodzic dostrzega jednak, że dziecko ma swoje własne preferencje i jego sposób bycia wymaga czegoś innego, niż tylko i wyłącznie surowej stylistyki. Dlatego gdy dziecko już nieco podrośnie, warto pomyśleć o pomalowaniu jego pokoju za pomocą farb zmywalnych. Bez wątpienia jest to dobry pomysł ponieważ nawet gdy dziecko zabrudzi nieco ścianę, dość łatwo będziemy mogli ją wyczyścić. Pokój dziecka musi być praktyczny i jak najbardziej funkcjonalny. Obecnie wybór farby zmywalnych jest naprawdę ogromny i bez względu na preferencje kolorystyczne, każdy jest w stanie znaleźć coś interesującego dla siebie.

Oczywiście dobrze jest pomyśleć także o jakichś żywych akcentach w pokoju dziecka. Można zdecydować się między innymi na położenie na ścianie jakiejś tapety. To na pewno sprawi, że pokój stanie się zdecydowanie bardziej przytulny, będzie dobrze współgrał z dziecięcą wyobraźnią. Tapeta można przedstawiać jakieś postaci z bajek, kwiaty lub też krajobrazy. Jeśli dziecko ma jakieś konkretne życzenia, warto również je uwzględnić. Obecnie tapety także są tworzone tak, aby były zmywalne. Nie musimy się zatem obawiać, że później będziemy żałować swojej decyzji.

Czym pomalować pokój dziecka, jeśli ma ono szczególne zamiłowanie do malowania po ścianach? W takiej sytuacji możemy zdecydować się na zastosowanie chociaż na fragmencie ściany, farby tablicowej. Jej aplikacja jest dość łatwa, jednak trzeba poczekać pewien okres czasu, aby nabrała ona pełni swoich właściwości. Ponadto jest to farba w kolorze czarnym dlatego jeśli w pokoju jest mało światła, nie poleca się jej stosowania. W każdym innym pokoju dziecięcym się ona na pewno przyda. Dziecko nie będzie potrzebowało żadnej tablicy do rysowania, dzięki czemu będziemy w stanie zaoszczędzić również nieco miejsca w pomieszczeniu.

Dowiedz się więcej z poradnika na https://www.sniezka.pl/poradniki/porady-techniczne/malowanie-pokoju-dzieciecego-na-co-zwrocic-szczegolna-uwage