Jak pomalować zardzewiałe elementy metalowe?

 

Renowacja metalowych przedmiotów opiera się zazwyczaj na skrupulatnym oczyszczeniu malowanej powierzchni z łuszczącej się powłoki lakierniczej oraz rdzy. Ogrodzenia, parapety czy metalowe dekoracje można pomalować jednak również poprzez bezpośrednią aplikację farby na rdzę. Jak zrobić to prawidłowo?

Jak malować rdzę – przygotowanie powierzchni

Chociaż nowoczesne preparaty umożliwiają bezpośrednie malowanie zardzewiałego przedmiotu, musi on zostać do tego odpowiednio przygotowany. W pierwszej kolejności należy pozbyć się z niego luźno przylegającej rdzy oraz odchodzącej farby. Metal musi być także odkurzony, odtłuszczony i suchy, a usuwanie tłustych plam nie powinno odbywać się przy użyciu rozpuszczalników zawierających benzynę. Warto również zmatowić jego powierzchnię papierem ściernym, a następnie dokładnie ją odpylić. Tak przygotowany przedmiot pokrywamy gruntoemalią na rdzę, a w przypadku mocno skorodowanych obiektów specjalnym podkładem korozyjnym.

Czym malować rdzę?

Zardzewiałe przedmioty malujemy wyłącznie specjalistycznymi preparatami ochronnymi i dekoracyjnymi. Przy ich wyborze zwracamy szczególną uwagę na jak najlepszą przyczepność oraz zwiększoną odporność na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych, czyli wilgoci, zmiennych temperatur i promieniowania UV. Istnieją także gruntoemalie na rdzę, które można aplikować bezpośrednio na metal, bez odpowiedniego podkładu. Odpowiednio dobrany preparat nakładamy na powierzchnię za pomocą wałka, miękkiego pędzla z jednorodnie zakończonym włosiem czy też metodą natryskową.

O czym pamiętać podczas malowania rdzy?

Niezależnie od rodzaju wybranej farby, przed malowaniem należy zapoznać się ze wszystkimi zaleceniami producenta, zawartymi na opakowaniu preparatu oraz zadbać o dokładne wymieszanie produktu. Jeśli istnieje taka potrzeba zakupioną emalię rozcieńczamy, dodając do niej maksymalnie 2% rozcieńczalnika. Aby efekt był najbardziej satysfakcjonujący, warto zadbać także o zapewnienie farbie najlepszych warunków do wysychania. Lepiej unikać malowania rdzy podczas opadów deszczu, mgły oraz upału. Doskonałe warunki to temperatura oscylująca w granicach 10 – 25 stopni Celsjusza oraz wilgotność do maksimum 80%.  Kiedy metalowe przedmioty wymagają renowacji lub odświeżenia, nie zawsze oznacza to godziny intensywnego zdzierania efektów korozji. Odpowiednio dobrana farba do rdzy pozwoli z łatwością odnowić wszelkie metalowe elementy z równie dobrym efektem wizualnym. Warto jednak pamiętać, że skorodowana powierzchnia wymaga mimo wszystko odpowiedniego przygotowania i zapewniania dobrych warunków do aplikacji preparatu. Więcej informacji znajdziecie  w poradniku: https://www.rafil.pl/malowanie-bezposrednio-na-rdze-jaka-farbe-wybrac/