Jak pozbyć się lateksowej farby ze ściany – poradnik

Farby lateksowe wybierane są przez wzgląd na swoją trwałość. Pokrywają ściany w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, dobrze znoszą częste mycie. A nawet szorowanie. W momencie zakupu niewielu konsumentów zaprząta sobie głowę tym, jak usunąć farbę lateksową ze ściany. Są zadowoleni, że znaleźli trwały produkt do kuchni, łazienki czy nawet pokoju dziecięcego. Farba ta służy latami. Jednak w miarę upływu czasu może zacząć się łuszczyć i pękać. Wówczas problemem staje się farba lateksowa jak usunąć ze ściany taki produkt?

Jak usunąć farbę lateksową ze ściany?

Nie jest to proste zadanie, ponieważ jak wspomniano farby lateksowe są odporne na mycie i tarcie. Jeżeli jednak na ścianie pojawiły się pęknięcia czy pęcherze powietrza, to remontujący wnętrze będzie miał ułatwione zadanie. Wystarczy szpachelka z pomocą której zeskrobuje się fragmenty farby. Skoro zaczęła już sama odchodzić od ściany, farba lateksowa jak usunąć nie powinno być tak wielkim problemem. Gdy tempo wykonywanej w ten sposób pracy nie jest zadowalające, można usprawnić swoje wysiłki poprzez podgrzanie ściany. Przyda się do tego zwykła suszarka, jaką niemal każdy ma w swojej łazience. W sytuacji gdy farba przylega dosyć dobrze do ściany, można pokryć ją gipsem. Po wyschnięciu obie warstwy łatwiej usunąć.

Jak zmyć farbę lateksową ze ściany?

Na farbę lateksową działają nie tylko ciepło czy ostre narzędzia. Wbrew pozorom można ją także usunąć na mokro. Jak zmyć farbę lateksową ze ściany? Powierzchnię należy namoczyć, a następnie wykazać się cierpliwością. Farba zmieni wygląd i strukturę, po czym zdecydowanie łatwiej będzie ją usunąć. Niektórym nie przeszkadza stara farba lateksowa czym zmyć ją ze ściany ich nie interesuje. Decydują się natomiast na jej zamalowanie kolejną warstwą podobnego produktu. Przy czym fachowcy ostrzegają przed beztroskim wybieraniem emulsji do malowania. Podczas zakupów poza kolorem, warto zwrócić uwagę także na rodzaj farby. Jeżeli na ścianie jest już położony jeden produkt i nie zamierza się go zmywać, należy wybrać identyczną formułę. Ryzyko pęknięć czy przedwczesnego łuszczenia jest wówczas znacznie mniejsze. Przed przystąpieniem do zamalowywania, rozsądnie też przygotować ścianę. Służą do tego preparaty szpachlujące oraz grunty. Jak widać remont nie zawsze musi oznaczać usuwanie farby ze ściany. Trzeba jednak liczyć się z tym, że kolejne warstwy produktu nie muszą już przylegać tak efektownie, jak farba położona bezpośrednio na oczyszczoną i zagruntowaną powierzchnię. Więcej informacji znajdziecie w poradniku: https://www.sniezka.pl/porady-techniczne/jak-skutecznie-usunac-farbe-lateksowa-ze-sciany