Jak skutecznie docieplać budynek?

Docieplanie budynków jest metodą coraz częściej braną pod uwagę przy okazji remontów i prac naprawczych. Zabieg taki znacznie może poprawić komfort użytkowania wnętrz, zmniejszyć wydatki na ogrzewanie i klimatyzację, a przy tym jest znacznie tańszy, niż wykonanie całej izolacji od zera. Aby jednak był faktycznie skuteczny i opłacalny, musi być przeprowadzony w sposób przemyślany, uwzględniający prawidłowy dobór materiałów oraz przebieg robót.

Docieplanie budynków – jaki styropian?

Docieplanie budynków najczęściej przeprowadza się z zastosowaniem wełny mineralnej lub styropianu. Parametry obu tych materiałów są dość zbliżone, jednak w niektórych sytuacjach znacznie lepiej sprawdza się ten drugi. Wyróżnia go przede wszystkim niska nasiąkliwość, dzięki czemu jest dużo bardziej odporny na działanie wilgoci i wody, a także nieprzepuszczalność. Na rynku dostępne są jednak różne rodzaje styropianu różniące się przede wszystkim współczynnikiem przewodzenia ciepła, który najczęściej waha się w granicach λ = 0,030-0,045 W/(m.K). Najpowszechnie spotyka się nadal styropian biały, w którego wypadku wartość ta wynosi λ = 0,034 W/(m.K), jednak coraz większą popularność zyskuje sobie styropian szary o parametrach λ = 0,030 W/(m.K). Trzeba jednak pamiętać, że styropian szary bardzo szybko się nagrzewa podczas układania, dlatego powinien być jak najprędzej pokryty tynkiem. Jeżeli natomiast prace prowadzone są podczas letnich upałów, koniecznością jest stosowanie siatek cieniujących, które mają za zadanie chronić elewację przed nadmiernym nagrzewaniem.

Docieplanie budynków – dodatkowe wskazówki

Ocieplanie budynków może być wykonane za pomocą dwóch podstawowych metod, metody lekkiej mokrej oraz metody lekkiej suchej. Pierwsza polega na przyklejeniu styropianu do ścian zewnętrznych budynku, a następnie pokryciu go tynkiem cienkowarstwowym. Z kolei druga technologia opiera się na przymocowaniu warstwy izolacji termicznej do ściany zewnętrznej, przy wykorzystaniu zszywek, gwoździ lub wkrętów. Styropian umieszcza się między listwami rusztu konstrukcyjnego, do którego następnie montuje się odpowiednią warstwę izolacyjną. Zaletą tej metody jest możliwość zmniejszenia kosztów przedsięwzięcia, dzięki zminimalizowaniu wydatków na materiały. Niemniej jednak, bez względu na wybór, zawsze musimy jeszcze doliczyć robociznę, przez co końcowy wydatek będzie zwykle utrzymany w zbliżonych granicach. Trzeba jednak pamiętać, że inwestycja ta powinna się dość szybko zwrócić w postaci mniejszych strat energii cieplnej. Więcej informacji na temat błędów popełnianych podczas ocieplania budynków znajdziecie w poradniku: https://www.foveotech.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/najczesciej-popelniane-bledy-podczas-docieplen-budynkow-top-7