Jak skutecznie odgrzybić drewno?

Drewno to materiał bardzo powszechnie wykorzystywany. Robi się z niego między innymi meble ogrodowe oraz tarasowe. Charakteryzuje je spora wytrzymałość ale należy mieć także świadomość tego, że pod wpływem złych warunków atmosferycznych staje się ono dość mało odporne na wszelkie uszkodzenia. Na drewnie może wówczas pojawić się pleśń i może ono także stać się zagrzybione. Nie musimy oczywiście od razu stosować najbardziej radykalnych środków i od razu wyrzucać takiego mebla. Nie można jednak takiej sprawy pozostawić samej sobie i dobrze jest przeprowadzić odpowiednie odgrzybianie, celem przywrócenia meblom dawnej świetności. W niektórych wypadach gdy drewno zostało już bardzo mocno zainfekowane, może okazać się to niemożliwe. Jednak w większości sytuacji jesteśmy jeszcze w stanie całkiem sporo zadziałać.

Jak usuwa się pleśń z drewna?

Usunięcie pleśni z drewna trzeba zacząć od dokładnego jego obejrzenia. Jeśli jest ona bardzo duża, wówczas zazwyczaj najlepiej jest po prostu kupić nowy mebel. Gdy jednak mamy do czynienia z naprawdę dość małą pleśnią, to możemy sobie z nią poradzić przy pomocy środków do odgrzybiania. Mają one bardzo silne i skuteczne działanie. Warto wybierać jednak preparaty, które nie mają przesadnie żrących właściwości i mimo wszystko są dość bezpieczne dla środowiska. Po wybraniu preparatu trzeba nałożyć go na pleśń lub też po prostu ją popsikać. Następnie konieczne jest odczekanie odpowiedniej ilości czasu, aby taka pleśń mogła zostać mocno spenetrowana przez środek. Po tym czasie wyciera się całą powierzchnię przy pomocy ściereczki.

W przypadku dużo większej pleśni, odgrzybianie drewna tak naprawdę nie jest już tak łatwe. Wówczas trzeba pokusić się o bardziej zakrojone prace, czyli przykładowo o starcie pleśni aż do momentu, gdy naszym oczom ukaże się zdrowe i ładne drewno. Można to wszystko wykonać przy pomocy papieru ściernego, ale można także zdecydować się na jakieś inne narzędzie. Nie może wówczas pozostać ani odrobina pleśni w drewnie, ponieważ ponownie zacznie się ona rozwijać i powoli je niszczyć.

W jaki sposób odpowiednio zabezpieczyć drewno?

Takie wydrążone drewno i pozbawione pleśni, trzeba oczywiście odpowiednio zabezpieczyć. W jaki sposób? Na samym początku konieczne jest uzupełnienie takiej luki przy pomocy specjalnych zapraw, które służą bezpośrednio do drewna. Takie uzupełnienie nie jest przesadnie trudne jednak musimy skupić się na tym, aby wszystko zostało wykonane dokładnie. Zazwyczaj przy małych wyżłobieniach można wszystko zrobić tak, że ostatecznie miejsce gdzie była pleśń, nawet nie rzuca się w oczy.

Oczywiście po wykonaniu takich zabiegów niezależnie od tego czy pleśń była mała czy też duża, konieczne jest zaimpregnowanie drewna odpowiednimi środkami. Na rynku jest ich całkiem sporo. Mają one działanie antygrzybiczne i biobójcze, dlatego po ich zastosowaniu istnieje duża szansa na to, że problem już nie powróci. Zazwyczaj są one po nałożeniu dość elastyczne, dlatego świetnie sprawdzają się w różnych warunkach atmosferycznych.

Dowiedz się więcej z poradnika na https://www.vidaron.pl/poradnik/jak-usunac-grzyb-ze-scian