Jak starannie usunąć klej gipsowy?

Klej gipsowy jest produktem bardzo wysokiej jakości, z którego chętnie korzystamy w trakcie klejenia płyt karton – gips oraz aluminiowych narożników. Ma on dobre właściwości, szybko spaja się z podłożem, jest także wytrzymały. Tak wysokiej jakości produkty, mają jednak zazwyczaj solidną wadę, a mianowicie trudność usunięcia zabrudzenia. Klej przypadkowo może spaść na podłogę lub też pobrudzić kawałek ściany. Co w takiej sytuacji? Nie jest to oczywiście coś, na co nie można w żaden sposób zaradzić. Jednak mimo wszystko najskuteczniejszym sposobem na tego typu wpadki, jest po prostu dobre zabezpieczenie wszystkich powierzchni wokół miejsca, w którym wykonuje się pracę. Szczególnie tyczy się to podłogi, ponieważ to na nią zazwyczaj wszystko spada.

Jakimi profesjonalnymi środkami można usunąć zaschnięty klej gipsowy?

Jeśli mamy taką możliwość, to najlepiej oczywiście skorzystać z profesjonalnych środków. Są one skuteczne, dlatego też usunięcie kleju dzięki niem pójdzie nam znacznie szybciej. Obecnie na rynku otrzymać można zmywacz do klejów polimerowych, który świetnie poradzi sobie również z klejem gipsowym. Można oczywiście dostać go przede wszystkim w sklepach budowlanych. Działa on na zasadzie rozpuszczalnika dlatego istotne jest to, aby mimo wszystko obchodzić się z nim naprawdę delikatnie. Najpierw warto zrobić próbę żeby zobaczyć, czy zmywacz nie zetrze powłoki, którą mamy wyczyścić. Może się bowiem okazać, że kawałkiem ją zniszczy. Wówczas lepiej jest postawić na inne rozwiązania, mniej agresywne w swoim działaniu.

Możemy skorzystać również ze specjalnych chusteczek czyszczących, które również dostępne są w sklepach budowlanych. Ich działanie jednak jest skuteczne tylko wtedy, gdy klej niedawno trafił przykładowo na podłogę i nie jest jeszcze zaschnięty. Wówczas na pewno uda nam się szybko go pozbyć, co jest dużym plusem.

Domowe porady na usunięcie kleju gipsowego

Jak usunąć klej gipsowy, jeśli w danym momencie nie mamy dostępu do profesjonalnych środków czyszczących? Najlepiej jest oczywiście skorzystać z produktów, mających podobne działanie. Zaliczyć można do nich między innymi spirytus salicylowy, aceton lub też ocet. Z tych środków bez wątpienia to aceton najlepiej nadaje się do wykonania tego właśnie zadania, ponieważ ma właściwości podobne do rozpuszczalnika. Klej gipsowy należy wówczas polać jednym z wybranych środków i odczekać kwadrans. Po jego upłynięciu, wszystko trzeba natomiast wyczyścić ciepłą wodą. Oczywiście klej może nie od razu puścić jednak po kilkukrotnie wykonanym zabiegu, na pewno powinniśmy otrzymać odpowiedni efekt.

Czym wyczyścić klej gipsowy, jeśli nawet tego nie posiadamy w domu? Możemy spróbować zadziałać na niego ciepłą wodą. Klej ten ma wysoką odporność na różne czynniki, jednak nie radzi sobie zbyt dobrze z wodą. Dlatego też nie stosuje się go przykładowo w łazienkach oraz kuchniach. Takie namaczanie kleju, może doprowadzić chociaż do częściowego jego rozpuszczenia. Później natomiast dużo łatwiej będzie go usunąć.

Oczywiście można spróbować również podważyć go przy pomocą szpachelki. Jest to jednak dość ryzykowne, ponieważ możemy jednocześnie naruszyć podłoże. Klej co prawda może się odkleić jednak możliwe jest, że oderwie się z powłokę malarską lub fragmentem podłogi. Dlatego takie rozwiązanie najlepiej jest stosować już w ostateczności.

Jest zatem sporo sposobów na to, jak usunąć klej gipsowy zarówno gdy dopiero spadł, jak i zaschnięty. Warto oczywiście zawsze przed pracą wszystko po prostu zabezpieczać folią malarską.

Dowiedz się więcej z poradnika na https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/jak-prawidlowo-usunac-klej-gipsowy-z-powierzchni-porady-eksperta