Jak urządzić ogród w stylu vintage

Ogród w stylu vintage

Vintage to styl, który nabrał w ostatnich latach dużą popularność. Polega on na wykorzystywaniu rzeczy bardzo starych, z innej epoki. Jest bardzo lubiany, ponieważ zbędne jest przy nim martwienie się o to, że coś nie jest modne lub w perfekcyjnym stanie, jak ze sklepu.
Styl vintage jest bardzo często wykorzystywany przy tworzeniu ogrodów. Wprowadzając stare rzeczy tworzymy miejsce do kontemplacji, wspomnień, wyciszenia się, dlatego właśnie zastosowanie go sprawdza się świetnie właśnie w tym miejscu. Pozwala on też nie przejmować się ani trochę tym, że na jakieś dekoracji w ogrodzie, pojawia się rdza, lub zadrapanie. Plusem tego stylu jest także to, że nie trzeba stosować nie wiadomo jak dużo zabiegów, by stworzyć wymarzony ogród, ani nie trzeba kupować bardzo drogich dekoracji. Wystarczy kilka elementów, takich jak pergola z pnączami, by ogród przeniósł się w przeszłość.
Ogród vintage sprawdzi się zarówno przy dużych jak i małych powierzchniach, trzeba jednak zachować spójność przy wybieraniu elementów do niego. Warto także zharmonizować go z otoczeniem, co oznacza, że bardziej pasować będzie on w krajobraz wsi, niż umiejscowiony w dużym mieście, gdzie bardzo kontrastował będzie z nowoczesną architekturą.

Tworzenie ogrodu vintage

Tworząc ogród vintage istnieje wiele możliwości zebrania dodatków. W dobie internetu można odkupić takie od kogoś na różnych aukcjach, lub może poprosić starszego członka rodziny o jakieś stare niepotrzebne przyrządy. Z racji tego, że vintage zyskuje coraz większą popularność, istnieje też możliwość kupna postarzałych materiałów. Wyglądają one jak sprzed kilku epok, a tym samym są w świetnym stanie i będą mogły posłużyć jeszcze przez bardzo długi okres czasu. W ogrodzie w stylu vintage świetnie sprawdzą się
– elementy z widocznymi zmianami, spowodowanymi czasem (na przykład krzesła lub ławki pokryte rdzą),
– postarzane meble, takie jak stoliki ogrodowe,
– drewniany płot,
– ścieżki z kostki brukowej,
Dodatkowo w takim ogrodzie świetnie sprawdzą się rośliny, takie jak bratki, dzwonki, róże, bluszcze, bzy i oczywiście kępy wysokich traw. Wprowadzą one nastrój starego wiejskiego ogrodu. Warto także pamiętać, by unikać roślin egzotycznych, nietypowych.

Postarzanie mebli do ogrodu vintage

Rozwiązaniem w doborze elementów do ogrodu może być własnoręcznie postarzenie jego dodatków. Jednym z łatwiejszych na to sposobem. jest pomalowanie drewnianego stołu niechlujnie w kolorze bieli, a następnie dzięki przecieraniu i woskowaniu stworzenie efektu startej farby, co stworzy wrażenie jakoby stół miał już swoje lata. Prostym sposobem postarzania drewna jest także skrobanie, na przykład krzesła, przy pomocy pilnika do drewna i drucianych szczotek. Poszarpiemy w ten sposób drewno, a efekt końcowy będzie pasował idealnie do ogrodu. Istnieje także sposób bielenia mebli. Polega on na wcześniejszym pomalowaniu mebla białą farbą, następnie na przykryciu tego inną, specjalną farbą, a kolejno porozcinaniu jej na przykład scyzorykiem co spowoduje uwidocznienie warstwy białej i stworzy efekt, farby odchodzącej od mebla.

Dowiedz się więcej z poradnika na https://www.vidaron.pl/poradnik/jak-zaprojektowac-i-zalozyc-ogrod-angielski