Jak wybrać kolor elewacji do małego domu – poradnik

O elewacji mówi się często w kontekście poprawy izolacyjności cieplnej domu. Przed przystąpieniem do wyboru koloru, warto jednak wziąć pod uwagę dekoracyjną rolę ścian zewnętrznych. Od ich wyglądu zależy odbiór domu i wizerunek właścicieli. Co więcej, świadome operowanie paletą barw pozwala chociażby na optyczne powiększenie budynku. A to w przypadku małych domów jest szczególnie istotne.

Elewacje małych domów

Większość aranżujących zna zasadę, wskazującą na powiększające właściwości jasnych kolorów. Dotyczy ona nie tylko wnętrz, ale podporządkowane są jej także elewacje małych domów jednorodzinnych. Pokrycie zewnętrznych ścian jasnym i stonowanym kolorem sprawi, że budynek będzie się wydawał większy. Z tego właśnie względu różne odcienie bieli są tak chętnie wykorzystywane w wykańczaniu elewacji. Błędem byłoby natomiast sądzić, że to jedyne dobre rozwiązanie w przypadku niewielkich budynków. Elewacje małych domów mogą być kremowe, beżowe czy piaskowe. Raczej unika się tutaj stosowania krzykliwych kolorów, lepiej sprawdzają się jasne, aczkolwiek spokojne barwy. Szukając pomysłu na wykończenie elewacji, warto się też rozejrzeć dookoła. Często jest bowiem tak, że w danej okolicy dominują budynki o podobnej kolorystyce. Wówczas nie ma sensu na siłę starać się o oryginalność. Własną elewację wykonuje się podobnie, ewentualnie urozmaicając ją dodatkowymi akcentami. Może być to inny kolor wzdłuż okien czy zastosowanie ceglanego cokołu. Na tym ostatnim niewielkie domy z reguły korzystają pod względem estetyki.

Nowoczesne elewacje małych domów

Współczesne budynki coraz częściej przypominają proste bryły geometryczne. Uwagę zwracają już swoim kształtem, zatem nie ma sensu silić się na krzykliwe kolory ścian zewnętrznych. Nowoczesne elewacje małych domów tworzone są z połączenia stonowanej bazy i sporadycznych akcentów w nieco żywszej odsłonie. Budynki maluje się jasnym brązem, bielą czy szarością. A na wybranych fragmentach ścian dodawane są przykładowo czerwone czy granatowe akcenty. Elewacje małych domów parterowych warto uzupełnić pionowymi liniami, dzięki którym budynek będzie się wydawał wyższy. Z kolei krótkie ściany skorzystają na pokreśleniu poziomymi dodatkami. Pięknie komponują się tutaj zarówno drewniane, jak i ceglane oprawy okien oraz drzwi. Poza tym, że poprawiają proporcje domu, to jednocześnie wyróżniają go na tle sąsiednich budynków. I choć w aranżowaniu okolicy swoista konsekwencja kolorystyczna jest istotna, to jednak pewna doza oryginalnego podejścia również jest wskazana.