Jak wybrać odpowiedni impregnat do drewna?

 

Drewno to jeden z bardziej cenionych materiałów w aranżacji wnętrz, ogrodów czy tarasów. Aby służyło wiele lat, zachowując spójną konstrukcję i świetny wygląd, wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Jej podstawą pozostaje impregnacja. Do zabezpieczenia drewnianej powierzchni potrzebny będzie dobry środek impregnujący. Jak go wybrać?

Impregnat gruntujący do drewna wewnątrz domu

Do impregnacji boazerii, podłóg czy mebli wewnątrz domu warto zastosować lakiery, oleje lub woski. Drewniane elementy aranżacji wnętrz nie wymagają tak silnej ochrony, jak te znajdujące się na zewnątrz. Niemniej jednak dobry impregnat powłokotwórczy bezbarwny wzmocni parkiet, chroniąc go przed niszczycielskimi butami czy pazurami domowego pupila. Zabezpieczenie przyda się też drewnianym ścianom. Choć nie są one tak bardzo narażone na zmienne warunki atmosferyczne, to jednak długotrwałe promieniowanie słoneczne czy drobnoustroje mogą im zaszkodzić. Licząc na trwały efekt ,,na lata”, należy sięgnąć po olej w wybranym kolorze. Do nowej podłogi przyda się impregnat gruntujący do drewna. Wzmocni deski, chroniąc je przed porysowaniem czy nadmiernym wnikaniem wilgoci.

Jaki impregnat do mebli ogrodowych i tarasu?

Deski mające posłużyć do budowy tarasu środkiem impregnującym można pokryć wcześniej. Po wykonaniu konstrukcji warto jeszcze zastosować produkt na bazie oleju. Wnikając w strukturę drewna, chroni je dłużej i dokładniej. Jest to szczególnie istotne w przypadku balkonu czy tarasów, będących stałym elementem ogrodu. A jaki impregnat do mebli ogrodowych wybrać? Nawet jeżeli na zimę będą chowane do garażu czy piwnicy, i tak skorzystają na zabezpieczeniu przed słońcem, zmiennymi temperaturami czy wilgocią. W tym celu najczęściej stosowany jest olej lub lakier. Ten ostatni nie wnika tak głęboko w drewno, tworzy raczej zewnętrzną powłokę. W przypadku wielu mebli ogrodowych taka ochrona w zupełności wystarczy. Trzeba jednak liczyć się z konieczności powtórzenia impregnacji w kolejnym sezonie wiosenno-letnim. O tym, jaki impregnat gruntujący do drewna wybrać i czy w ogóle będzie on potrzebny, decyduje ekspozycja na czynniki atmosferyczne. Elementy narażone na kontakt z wilgocią i intensywnym promieniowaniem warto dodatkowo zabezpieczyć środkiem gruntującym. Natomiast meble schowane pod dachem czy dekoracyjne części wyposażenia ogrodu wystarczy pokryć impregnatem powłokotwórczym. Środek impregnujący do drewna należy dobierać w zależności od otoczenia i warunków, w jakich będzie znajdował się materiał. Największej ochrony wymagają konstrukcje ulokowane na zewnątrz. W domu szczególnej troski na pewno wymaga parkiet. Po więcej informacji warto udać się tutaj: https://www.vidaron.pl/poradnik/impregnat-gruntujacy-powlokotworczy-czy-ogrodowy-roznice-w-zastosowaniu