Jak zestawić kolory we wnętrzu?

Wiele osób lubi eksperymentować z kolorystyką wnętrz. Jednolite kolory ścian i biały sufit to coś, co powoli odchodzi w zapomnienie. Coraz więcej osób chce czegoś innego, nieco nietypowego. Dlatego też ostatnimi czasy tak bardzo popularne jest malowanie jednej ściany w innym kolorze bądź też dwóch. Oczywiście w przypadku zastosowania takiego zabiegu należy pamiętać o tym, iż takie kolory trzeba dobierać rozsądnie. Jeśli bowiem ostateczne zestawienie nam się nie spodoba lub po prostu w rażący sposób nie będzie do siebie pasować, pociągnie to za sobą konsekwencje finansowe. Poza tym niektóre kolory bardzo trudno jest przemalować. Dlatego też dobrze jest posiadać próbniki i zestawić je ze sobą przed zakupem farb. Dobrze jest także szukać inspiracji w internecie, gdzie jest ich naprawdę wiele.

Jakie kolory do siebie pasują?

Na początku warto uświadomić sobie, jakie kolory do siebie pasują. Choć na pierwszy rzut oka bądź też w naszym wyobrażeniu takich zestawień pasujących do siebie może być wiele, w rzeczywistości nie jest ich jednak tak dużo. Takimi sprawdzonymi i wręcz bazowymi kolorami, są przede wszystkim pastele. Świetnie pod względem kolorystycznym pasuje do siebie pastelowy róż oraz delikatna szarość. Taka kolorystyka może sprawdzić się w pokoju małej dziewczynki. Natomiast jeśli chodzi o pokój chłopca, w miejscu różu można wpleść pastelowy błękit – również dobrze komponujący się z szarościami. Do dużego i widnego salonu, dobrze jest wprowadzić biel. Ona komponuje się oczywiście z każdym kolorem, ponieważ jest neutralna. Jeśli pomieszczenie jest jasne, może być zestawiona nawet z ciemnymi barwami, jak przykładowo kolor śliwkowy czy też granat. Natomiast w pomieszczeniach mało doświetlonych, lepiej jest postawić na zestawienie z jasnym, pastelowym kolorem, który będzie potęgował ciepło kolorystyki. Bardzo neutralnym kolorem jest także beż, który dobrze pasuje do ciemnego brązu. Takie zestawienie sprawdza się nie tylko we wnętrzach, ale również i na elewacjach.

Czego wystrzegać się w zestawieniach kolorystycznych?

Wiele osób wybiera takie kolory ścian, które po prostu lubi. Jest to jednak podstawowy błąd. W przypadku kolorystki ścian, nie można kierować się własnymi upodobaniami. Kolor musi przede wszystkim pasować do wnętrza, jego przeznaczenia i charakteru. Należy również brać pod uwagę poziom doświetlenia danego pomieszczenia. Kwestie związane z kolorystyką i naszymi osobistymi preferencjami, powinny być brane pod uwagę w ostatecznym momencie. Dopiero wtedy, gdy wszystkie inne czynniki zostaną uwzględnione.