Kolor balustrady balkonowej – jaki wybrać?

Dzisiejsze balustrady balkonowe mogą mieć wiele wzorów, kolorów i tekstur. A to właśnie kolor jest jednym z kluczowych czynników, które bierzemy pod uwagę przy wyborze balustrady. Równowagę otrzymamy obejmując także styl, sposób konserwacji i trwałość. Balustrada balkonowa to bardzo ważny element – stanowi uwieńczenie tarasów, balkonów i może przysporzyć kłopotu wybór odpowiedniej. Dlatego istotną kwestią jest to, aby nie spieszyć się w podjęciu decyzji o jej kolorze, by później nie żałować. Korzystając ze wskazówek w dalszej części artykułu dowiemy się, jak dobrać najlepszą barwę balustrady.

Poznaj porady, jak wybrać kolor balustrady 

  1. Zapoznaj się z dostępnymi na rynku materiałami

To właśnie od nich zależy nasz wybór, który wpływa na wiele innych aspektów poza wyglądem. Od materiałów zależeć będzie także koszt, sposób konserwacji, trwałość i inne. I tak możemy wybierać spośród winylu, aluminium, stali, szkła, drewna. Możliwości kolorystycznych mamy krocie, choć naturalne surowce na balustrady balkonowe występują również w swoich naturalnych tonach.

  1. Stawiasz na kontrast, czy mieszankę?

Powinniśmy się zastanowić, czy chcemy, aby balustrada wtapiała się w otoczenie, czy była kontrastująca. Warto wówczas spojrzeć na kolorystykę samego balkonu, pokrycie dachu, okna, drzwi, ogród, a nawet niebo i trawę. Po przyjrzeniu się tym elementom pomyślmy, czy chcemy, by balustrada była punktem centralnym, czy jedynie dopełnieniem całości.

Często ciemne kolory dobrze współgrają z widokiem lasów, a te jasne z niebem i wodą.

  1. Spójrz całościowo

Kolor, jaki wybierzemy poszukując balustrad balkonowych wpłynie na ogólne odbieranie balkonu jak i nastój otoczenia. Przykładowo, jeśli wybierzemy drewnianą balustradę w naturalnym kolorze z łatwością wtopi się ona w krajobraz, a my poczujemy się bardziej zrelaksowani i zintegrowani z naturą. Natomiast jasna, czy nawet biała, drewniana balustrada przy okolicznym basenie może nas przenieść myślami nad morze, czy ocean.

Za to stal nierdzewna, czy inne metale nadadzą nowoczesności i współczesnego ducha.

  1. Oświetlenie też ma wpływ

Pory roku, dnia mają znaczący wpływ na odbiór kolorystyki przez nasze oczy. Tony kolorystyczne zmieniają się w ciągu dnia. Inaczej widzimy barwy o świcie, w jasnym świetle, o zachodzie słońca, w pochmurny dzień. Zastanówmy się, czy dany kolor balustrady podoba nam się przez cały dzień i dobierzmy go tak, by spełniła nasze oczekiwania.

  1. Kąt widzenia zależy od…

Balustrady balkonowe są widoczne od wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń. Stąd przemyślmy, jak kolor będzie prezentował się, kiedy będziemy na tarasie, a jak go będziemy postrzegać będąc we wnętrz domu.

Po słowie: Wybierając kolor balustrady balkonowej powinniśmy wziąć pod uwagę kilka czynników, które pretendują do podjęcia trafnej decyzji. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na: materiały, kolorystykę otoczenia i samego balkonu, czy domu, oświetlenie zarówno naturalne jak i sztuczne, czy kąt patrzenia na barwę. Od wszystkich tych elementów zależeć będzie selekcja kolorów balustrady.

Sprawdź więcej inspiracji o balustradach balkonowych na https://www.rafil.pl/7-pomyslow-na-oryginalny-kolor-balustrady-balkonowej-inspiracje/