Kolory ścian, by powiększyć optycznie mieszkanie

Jasne kolory to lekkość, pogoda i poczucie swobody. W małych wnętrzach to z nimi jest najprzyjemniej. W dużym stopniu odbijają promienie słoneczne. Wybór ich na ściany spowoduje, że mieszkanie będzie wydawać się większe. Nie wszystkie działają równie mocno. Najkorzystniej jest pomalować ściany w małym mieszkaniu na biało. Drugi doskonały wybór to jasne odcienie chłodnych barw.

Biel, błękit i szarość dla optycznego powiększenia

Białe ściany i sufit oraz jasna podłoga dodadzą wnętrzu najwięcej przestronności. Jeszcze tylko lekkie pod względem wizualnym, jasne meble i będzie komfortowo nawet na niedużej przestrzeni. Korzystnie będzie działać zarówno śnieżna biel, jak i różne jej odcienie. Kremowa biel zapewni optyczne powiększenie małego mieszkania, a więcej z nią przytulności niż z czystą bielą.
Jeśli nie biel, to równie dobrym wyborem są jasne odcienie chłodnych barw. Ściany można pomalować na jasną szarość. To wybór powiększający optycznie, ale też dodający elegancji wnętrzu. Na ściany w małym mieszkaniu można wybrać także błękit. Jest jasny, chłodny i wzbudza przyjemne skojarzenia – z niebem, bezkresem, wakacjami. Chłodne barwy wizualnie oddalają się od patrzącego, dlatego wnętrze będzie wydawać się większe.

kolory małych wnętrz

Rozbielone pastele na ściany w małym mieszkaniu

Barwy ciepłe optycznie przybliżają się do osoby patrzącej. Duże przedmioty w takich kolorach przytłaczają przestrzeń. Ściany takie będą pomniejszać optycznie. Wyjątkiem jednak są jasne pastelowe, mocno rozbielone ich odcienie. Nie pomniejszą optycznie. Pamiętając jednak, że potrzebne jest optyczne powiększenie mieszkania, najlepiej wybrać takie barwy na jedną ze ścian. Pozostałe mogą pozostać białe, szare albo kremowe. Jeśli jasna ciepła barwa znajdzie się na wszystkich ścianach, to warto zastosować sporo sposobów na optyczne powiększenie. Nie tylko kolor ścian ma wpływ na to, czy będzie się ono wydawać przestronne. Niekoniecznie trzeba więc rezygnować z żółci, pomarańczu czy różu na wszystkich ścianach, o ile są to odcienie bardzo jasne. Możliwości w małym mieszkaniu jest więc kilka. Ściany mogą być:

  • białe lub w odcieniach bieli,
  • w jasnym chłodnym kolorze,
  • w rozbielonych ciepłych pastelach,
  • zróżnicowane kolorystycznie.

Ściany w różnych kolorach to opcja nie tylko wtedy, gdy chce się zastosować cieplejszy pastelowy odcień. Można zastosować dwa różne i zarazem jedynie kolory ścian powiększające mieszkanie. Bardzo przyjemnie wyglądają wnętrza, kiedy jedna ściana jest niebieska, a pozostałe białe lub szare. Połączenie bieli i szarości także prezentuje się atrakcyjnie.

Jeśli szukacie sprawdzonych porad jak dobrać kolor ścian do małego mieszkanie warto przeczytać poradnik firmy Magnat: https://www.magnatfarby.pl/ekspert-radzi/jak-dobrac-kolory-scian-do-malego-mieszkania-porady-eksperta