Korzyści wynikające z zastosowania farb plamoodpornych

Jak wybrać farbę plamoodporną – poradnik

Jeśli posiadamy w domu małe dzieci bądź też zwierzęta, to trudniej jest nam zapanować nad ładem i porządkiem. Nie trudno wówczas tak naprawdę o to, żeby na ścianach powstały różnego rodzaju zabrudzenia. Kilka lat temu na takie zabrudzone ściany był tylko i wyłącznie jeden sposób, a mianowicie pomalowanie ich na nowy kolor. To jednak nastręcza sporo trudności, po czasie zmusza także do usuwania wcześniej nałożonych warstw farby. Dlatego przez lata wprowadzono nowe, udoskonalone rozwiązanie, jakim są farby plamoodporne.

Czym charakteryzuje się farba plamoodporna?

Oczywiście gdy inwestujemy w farbę plamoodporną to nie powinniśmy oczekiwać tego, że tego typu farba w ogóle nie będzie przyjmowała plam. Plamy z wina, po kawie czy też po herbacie, także będą na niej widoczne. Takie farby jednak wyróżniają się przede wszystkim swoimi świetnymi właściwościami. Są one bowiem odporne na wchłanianie plam dlatego są one tylko na wierzchu, a nie wnikają w strukturę takiej farby. Dlatego też są dużo łatwiejsze do skutecznego usunięcia. Farby plamoodporne można również szorować bez zbędnego uszczerbku na ich strukturze co sprawia, że nawet dość częste i silne szorowanie nie pozostawi na nich śladu.
W takim wypadku jednak sporo też zależy od tego, z jaką klasą ścieralności farby mamy bezpośrednio do czynienia. Klasy takich wyróżnia się pięć, jednak tylko i wyłącznie dwie pierwsze będące najwyższymi, można szorować nawet wodą z mydłem. Pozostałe nie są aż tak odporne co sprawia, że po dłuższym szorowaniu może pozostać na nich jakiś ślad. Lepiej zatem wybierać farby zmywalne, które cechuje najwyższa jakość.

Jakie dodatkowe cechy posiadają farby plamoodporne?

Farby do ścian zmywalne mają jedną i najważniejszą cechę, są plamoodporne. Czy coś jeszcze je wyróżnia? Na niektórych farbach z tego rodzaju, nie osadza się przykładowo kurz. Inne mogą mieć natomiast właściwości hydrofobowe co sprawia, że są dość mocno odporne na wilgoć. Poza tym ich plusem jest także to, że bardzo dokładnie kryją one powierzchnię. Oznacza to, że nawet jeśli jest ona nieco nierówna, to mimo wszystko na samej farbie nie będzie tego widać. Będzie ona natomiast gładka i estetyczna.
Warto jednak zdawać sobie również sprawę z tego, jakie ograniczenia posiadają tego typu farby plamoodporne. Przede wszystkim nie przyswajają się one tak szybko na ścianie, jak to jest w przypadku standardowych farb. Trzeba zazwyczaj odczekać kilka dni, a czasem może być to niemalże miesiąc. W tym czasie każde ścieranie farby wiąże się przede wszystkim z tym, że niestety może powstać na niej jakieś przebarwienie. Dlatego w czasie zaleconym przez producenta, nie powinno podejmować się tego typu kroków.
Farby plamoodporne na rynku dziś dostępne są w wielu bardzo różnorodnych kolorach, co oczywiście także jest plusem dla potencjalnych klientów. W gruncie rzeczy warto zdecydować się na farbę plamoodporną przede wszystkim w takich pomieszczeniach jak kuchnia, korytarz czy też pokój dziecka. Tam z pewnością takie rozwiązanie będzie często wykorzystywane.

 

Więcej na: https://www.sniezka.pl/poradniki/porady-techniczne/jak-wybrac-farbe-plamoodporna-najwazniejsze-cechy-farb-zmywalnych