Kuchnia w stylu rustykalnym – czyli trochę wiejskiego ciepła w mieszkaniu

Większości z nas wieś kojarzy się z ciepłymi porankami, śniadaniem u babci i chwilą odpoczynku na świeżym powietrzu. Właśnie w takich klimatach utrzymany jest styl rustykalny w kuchni – stare meble, ogólna jasność i ciepło bijące z każdej strony pomieszczenia. Styl ten jest niezaprzeczalnym hitem ostatnich lat, warto więc zainteresować się tematem stylu rustykalnego i wprowadzić trochę babcinego, wiejskiego ciepła do mieszkania!

 

Rustykalna kuchnia – od czego zacząć?

Warto na samym początku zastanowić się nad cechami charakterystycznymi dla stylu rustykalnego. Należą do nich

 • nawiązanie do dawnych lat poprzez wygląd mebli (styl retro itp.)
 • drewniane meble
 • dodatki takie jak wiklinowe kosze z owocami
 • jasność wnętrza, stosowanie jasnych barw
 • kamienne blaty, posadzki
 • wykorzystanie naturalnych materiałów: drewno, kamień, cegła

 

Styl rustykalny jest wyjątkowy sam w sobie, a kuchnia urządzona w tym stylu ma na celu przywołanie starych wspomnień z dzieciństwa. W takim pomieszczeniu nie może zabraknąć wielkiego stołu, stojącego w centralnej części kuchni oraz różnorodnych dodatków, takich jak owoce czy kwiaty w wazonach. Nad stołem dobrze jest zamontować wielką, wiszącą lampę, stanowiącą centralne źródło światła i oświetlającą większą część pomieszczenia.

 

Kolory dominujące w kuchni w stylu rustykalnym

Dominującymi kolorami w rustykalnej kuchni są wszelkie jasne odcienie. W pomieszczeniu urządzonym w tym stylu nie może zabraknąć więc koloru białego czy kremowego – nadadzą one ogólną jasność całemu pomieszczeniu. Biała, rustykalna kuchnia to hit ostatniego sezonu, jednak można postawić na inne, jasne odcienie, takie jak:

 

 • jasny niebieski
 • różowy
 • żółty
 • zielony
 • różne odcienie szarości

 

Aby zachować kontrast w kuchni, dobrze jest postawić na brązowe, drewniane dodatki. Idealnym pomysłem będą drewniane krzesła czy ramki na zdjęcia z dzieciństwa, perfekcyjnie podkreślające ciepło i naturę bijącą z wnętrza kuchni w stylu rustykalnym.

 

Jakie meble i dodatki do kuchni w stylu rustykalnym?

Dominującą rolę w kuchni w stylu rustykalnym pełni drewno, wszechobecne pod każdą postacią, szczególnie jako materiał tworzący meble. Dlatego też dobrze jest postawić na drewniane meble, najlepiej takie imitujące stare wyposażenie kuchni. Na środku kuchni powinien stać duży stół. Oczywiście do wyposażenia kuchni można wykorzystać np. lakierowane półki czy szafki, jednak dominującą rolę powinno stanowić naturalnie wyglądające drewno.

Uroku całemu pomieszczeniu dodadzą szafki ze szklanymi elementami, przez które będzie można zobaczyć pięknie prezentującą się w środku zastawę i inne naczynia. Jest to bardzo dobry pomysł, nawiązujący szczególnie do dawnych czasów, kiedy meble w takim stylu były szczególnie popularne.

Dodatkami w kuchni rustykalnej mogą być kosze z owocami czy ramki na zdjęcia, można jednak pójść krok dalej i dodać trochę nowoczesności, stawiając na gustowne, kolorowe pojemniki na przyprawy czy małe, wiszące nad stołem roślinki.

W kuchni rustykalnej, czy to nowoczesnej, czy utrzymanej w starym stylu, nie może zabraknąć roślin. Kwiaty w doniczkach można postawić na parapecie lub na stole.

Kuchnia w stylu rustykalnym jest świetnym pomysłem, nawiązującym do letnich poranków na wsi. Jasność i ciepło pomieszczenia, a przede wszystkim jego spektakularny wygląd wprawi w zachwyt nie jednego członka rodziny czy znajomych.

 

Dowiedz się więcej o stylu rustykalnym z poradnika na https://www.sniezka.pl/poradniki/style-dekoracyjne/styl-rustykalny