Łazienka o powierzchni 5m2 – jak urządzić i rozplanować sprzęt sanitarny w małym pomieszczeniu?

Urządzenie małej łazienki może być nie lada problemem. Gdy ma ona tylko około 5 metrów kwadratowych, a nawet mniej, wówczas pojawia się problem – jak wszystko pomieścić na tak niewielkiej przestrzeni i jednocześnie korzystać z niej wygodnie?

Przede wszystkim najważniejsze to dobry plan, ponieważ maleńka łazienka wymaga również dobrego pomysłu. Optymalny plan pozwoli wtedy nie tylko na uzyskanie stylowej przestrzeni, ale również będzie można w niewielkiej łazience zamontować mniejszą wannę oraz pralkę.

 

kolorowa łazienka o małej powierzchni

 

Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że najlepszym rozwiązaniem do małej łazienki będą meble na wymiar. Można wtedy połączyć je umywalką i zrobić blat nad pralką oraz wygospodarować przestrzeń do przechowywania. Taką zabudowę można też połączyć z toaletą z przyciskiem podtynkowym – wtedy można zaoszczędzić miejsce, ponieważ zwykły kompakt zabiera go więcej. Zabudowa może być też wysoka, aby wykorzystać całą dostępna przestrzeń nie tylko w poziomie, ale także w pionie.

Z kolei jeżeli chodzi o prysznic, warto pomyśleć o modelu z płaskim, niskim brodzikiem albo też z odpływem w posadzce. Wtedy będzie można optycznie powiększyć całą przestrzeń. Wykończeniem mogą być drzwi szklane wykonane na wymiar albo też ściana szklana z drzwiami.

Gdy z kolei myślisz o wannie, wtedy pamiętaj o tym, by wybrać model niewielki, ale wygodny. Może być to mniejsza wanna narożna czy też model zwężający się ku końcowi. Dobrym pomysłem będzie zamontowanie przy wannie parawanu szklanego – wtedy będzie można również wygodnie korzystać z prysznica.

Jeżeli nie masz żadnego pomysłu na to, jak zaaranżować swoją małą łazienkę, w takim przypadku mogą pomóc ci w tym różnego rodzaju blogi internetowe i serwisy wnętrzarskie, na których publikowane są zdjęcia z takich małych łazienek – być może coś cię zainspiruje. Możesz też wspomagać się darmowymi programami do projektowania wnętrz, aby sprawdzić, czy wszystko będzie mogło pomieścić się w pomieszczeniu. Gdy jednak jesteś w kropce, wtedy warto pomyśleć o skorzystaniu z pomocy projektantów wnętrz – wtedy możesz mieć pewność, że twoja łazienka będzie zaaranżowana perfekcyjnie i dodatkowo zgodnie z twoim stylem!