Na jakie sposoby można wykorzystać suchą zabudowę?

Jest naprawdę wiele sposobów na to, aby wykorzystać suchą zabudowę w swoim domu lub też mieszkaniu. Ostatnimi czasy stała się ona bardzo popularna, między innymi ze względu na szybki czas wykonywania pracy. Przy odrobinie zaangażowania oraz posiadaniu narzędzi, różne konstrukcje z płyt kartonowo-gipsowych można również wykonać samodzielnie. To bardzo często przekonuje nas do tego, aby skorzystać właśnie z takiej opcji. Warto jednak dowiedzieć się, w jaki sposób z suchej zabudowy korzystać oraz w jakich pomieszczeniach jest ona w stanie się sprawdzić.

W jakich pomieszczeniach wykorzystuje się suchą zabudowę?

Tak naprawdę w każdym pomieszczeniu można wykorzystać suchą zabudowę. Jeśli jednak chodzi o pomieszczenia o podwyższonej wilgotności, wówczas musimy kierować się nieco innymi zasadami. Jakimi? Przede wszystkim do takich pomieszczeń przeznaczone są specjalne płyty g-k. Zazwyczaj mają one lekko zielonkawy kolor i to właśnie je odróżnia od płyt standardowych. To co istotne, to wykorzystywanie w kuchniach, pralniach oraz łazienkach płyt tego rodzaju, które są w stanie bez żadnych przeszkód stawić czoła wilgotności, jaka tam panuje. Wśród płyt do takich pomieszczeń bardzo dobre właściwości mają te typu H1 oraz H3. Płyty H3 mają już zdecydowanie wyższą nasiąkliwość i lepiej w takich pomieszczeniach ich nie stosować.

Ponadto dobrze jest zwrócić również swoją uwagę na płyty budowlane oraz na płyty laminowane pokryte specjalnymi matami szklanymi. Są one odporne na wilgoć w bardzo dużym stopniu. Takie płyty jednak dodatkowo się wzmacnia w newralgicznych miejscach, aby woda absolutnie nigdzie się nie przedostawała.

Przeczytaj także: sucha zabudowa wnętrz.

Sucha zabudowa może zostać wykorzystana także we wszystkich innych pomieszczeniach. Bardzo często wykorzystuje się ją między innymi do stawiania ścianek działowych. Dzięki temu można uniknąć różnego rodzaju mokrych prac, które wymagają od nas nie tylko sporego zaangażowania, ale również i pracy. Jeśli zatem aby ścianka powstała szybko, najlepiej jest skorzystać z suchej zabudowy. Istotne jest to, że wówczas otrzymujemy od razu ścianę prostą, przygotowaną pod dalsze prace wykończeniowe. Nie musimy martwić się nierównościami, ponieważ one tutaj nie występują. Na takiej suchej zabudowie można robić wszystko dokładnie tak, jak w przypadku ścian stawianych w sposób tradycyjny. Można na nich wieszać meble, różne półki czy też telewizor. Ich konstrukcja choć dość lekka, mimo wszystko jest solidna i może wbrew niekiedy naszym obawom, unieść naprawdę duży ciężar.

Sucha zabudowa pomaga nam także w prostowaniu ścian, czy też dokonywaniu pewnych zmian w obrębie sufitu. Jakich? Ostatnimi czasy bardzo popularne stały się sufity podwieszane. Coraz więcej osób decyduje się na to, aby posiadać je w swoich domach i mieszkaniach. Mogą one bowiem mieć fantazyjne kształty, zmniejszają kubaturę pomieszczenia, ale również i dają nam możliwość na rozmieszczenie światła w zupełnie inny sposób. Zakrywają mało estetyczne instalacje. Taki sufit również można wykonać przy wykorzystaniu suchej zabudowy.

Jak suchą zabudowę wykorzystać na poddaszu?

Sucha zabudowa sprawdzi się bardzo dobrze również na poddaszu. Przy jej pomocy, możemy wyodrębnić tam między innymi kilka pomieszczeń lub jakąś przestrzeń biurową. Taka sucha zabudowa gwarantuje nam naprawdę dobrą izolację, a poddasze bez wątpienia jej wymaga. Poprzez zastosowanie tam suchej zabudowy, osiągniemy również lepszą akustykę. Jest zatem kilka powodów do tego, aby zastosować ją także w obrębie swojego poddasza użytkowego.