Niebagatelny wygląd ścian, czyli dekoracyjne pasy na ścianie

Każdy pożąda aby wyróżniać się z powszedniego tłumu. Tyczy się to również aranżacji mieszkań. Jak łatwo i tanio stworzyć zjawiskowy efekt w pomieszczeniu? Świetnym pomysłem jest wykonanie dekoracyjnych pasów na ścianie, które dopełnią wyjątkowości przestrzeni. Dobrze sprawdzają się one w nowoczesnych i minimalistycznych mieszkaniach, ale dopełnią one wystroju również innym stylów.

Zastosowanie modnych pasów na ścianach

Urozmaicenie wnętrza poprzez namalowanie na ścianach dekoracyjnych pasów pozwala na uzupełnienie aranżacji o pięknę i prostą dekorację. Ponadto powiększają one przestrzeń oraz umożliwiają zmianę optycznej proporcji pomieszczenia, co ma znaczenie w przypadku niewymiarowych pokojów. Pionowe pasy sprawią, że niskie pomieszczenie będzie się wydawało wyższa, a pasy poziome obniżą bardzo wysokie ściany. Ten prosty zabieg umożliwia zniwelowanie negatywnego efektu zastępując kosztowne remonty. Dużą zaletą psów na ścianach jest to, że mają wiele parametrów, które umożliwiają ich idealne dopasowanie do aranżacji wnętrza oraz pożądanego efektu.

Dobieranie pasków ozdobnych na ścianie do wnętrza

Pasy dobiera się w aspekcie:

 • przebiegu (pionowe, poziome czy skośne)
 • liczebności (pojedyncze czy mnogie)
 • grubości
 • kolorystyki

Mnogość cech umożliwia zastosowanie pasów praktycznie w dowolnym wnętrzu nadając różny charakter. W formalnych biurach stosuje się grube pasy pionowe lub poziome o stonowanych kolorach, które dają wrażenie uporządkowania i dobrej organizacji. Natomiast w domu w celu nadania energii oraz oryginalności sprawdzą się ozdobne pasy o mniejszej grubości, ułożone gęściej i pod kątem tak aby przecinały się wzajemnie. Ich kolorystyka będzie zależna od tego jakie kolory są wykorzystane w danym pomieszczeniu.  W salonie podkreśla się na przykład świeżość i energię, a dzięki zastosowaniu pasów na ścianach o kontrastującej kolorystyce niż wyposażenie wzmocni się ten efekt. Przeważnie stosuje się je na jednej ze ścian (aby powiększały przestrzeń zamiast przytłaczać) i dzięki temu tworzą tło, do wyeksponowania pięknego wnętrza. Na przykład na tło w salonie o żółtej sofie można zastosować zielone pasy. Dzięki wprowadzonemu kontrastowi między jasną sofą, a ciemnymi ozdobnymi paskami powstanie zjawiskowy efekt. W pokoju dziecięcym pasy w różnych kolorach dodadzą oryginalności, indywidualności i finezji. Natomiast w pokojach do wyciszenia i odpoczynku czyli w sypialniach oraz łazienkach stosuje się mniej intensywne kolory pasów o bardziej harmonijnym przebiegu, dzięki czemu nie będą angażować w ich oglądanie.

Jak namalować pasy na ścianie?

Dla wygodnych dobrze sprawdzą się gotowe tapety. Obecnie dostępne jest bardzo wiele wariantów począwszy od szerokich, pionowych i eleganckich pasów w stonowanych kolorach do sypialni, poprzez poziome, cienkie i gęste paski w żywych kolorach do młodzieżowego pokoju, aż do kolorowych pasków przecinających się wzajemnie do zjawiskowego salonu.

Świetnym pomysłem jest wykonanie ozdobnych pasów na ściany samodzielnie. Dzięki temu można spersonalizować wszystkie parametry i zaoszczędzić pieniądze. Poniżej lista czynności krok po kroku jak namalować idealnych pasy na ścianie.

 1. Zabezpieczyć podłogi i wyposażenie przez zabrudzeniem
 2. Pomalować bazową farbą ściany i poczekać do wyschnięcia
 3. Zaznaczyć na ścianie pożądane wymiary i położenie pasów
 4. Nakleić taśmę malarską w odpowiednich miejscach wykorzystując poziomice
 5. Pomalować wnętrza pasów wraz z krawędzią taśmy
 6. Po kilku minutach, przed całkowitym wyschnięciem, ściągnąć ostrożnie taśmę
 7. Gotowe!

Dekoracyjne pasy na ściany to świetny pomysł!

Użycie ich to bardzo prosty efekt a zarazem zjawiskowy i bezpieczny. Aranżacja nabierze nowego charakteru i umożliwia wydobycie z wnętrza całego potencjału ukrywając wady i eksponując zalety. Zgranie kolorystyki i cech dekoracyjnych pasów nie jest trudne, a gwarantuje świetny efekt w przystępnej cenie.

https://www.sniezka.pl/poradniki/porady-techniczne/jak-namalowac-dekoracyjne-pasy-na-scianie-poradnik-krok-po-kroku