Odświeżamy stare meble! 5 sposobów na renowacje

Stare meble mają w sobie wiele uroku. Kredens po dziadkach może budzić w nas dobre wspomnienia, natomiast masywne biurko być ulubionym miejscem do pracy. Czasem nie potrafimy się z nimi rozstać, chociaż wpływ czasu pozbawił je dawnego wdzięku, dlatego warto włożyć trochę wysiłku i dać im nowe życie.

Lakierowanie i olejowanie

Jeśli chcemy zachować naturalny kolor drewnianego mebla i nie zauważamy poważnych uszkodzeń na jego nawierzchni, wystarczy usunąć starą powłokę lakieru przy pomocy szlifierki, drobnoziarnistego papieru ściernego lub specjalnych środków chemicznych, a następnie nałożyć nową warstwę. Alternatywą dla lakierowania jest olejowanie, które najlepiej sprawdzi się dla mebli narażonych na działanie wilgoci. Olej wnika głęboko w strukturę drewna, wypełniając większość rys, a także nadaje mu matową, miękką nawierzchnię.

Malowanie

Mocno zniszczone meble będą wymagały nałożenia nowej farby kryjącej. Liczne warstwy emulsji po wcześniejszych zabiegach, jeśli uległy złuszczaniu, należy w możliwie największym stopniu usunąć. Malowanie jest bardzo czasochłonne, jednak daje ogromne możliwości aranżacyjne, począwszy od wyboru koloru, po metodę nałożenia farby na powierzchnię. Wystarczy tylko puścić wodze wyobraźni.

Shabby chic

Wymyślony w latach 80. zeszłego stulecia przez Rachel Ashwell styl shabby chic stanowi jeden z ciekawszych sposobów dekorowania mebli, polegający na ich ozdobnym postarzaniu. Dzięki specjalnej metodzie malowania możemy nadać przedmiotom stylowe przetarcia, w efekcie czego nie tylko odświeżymy ich nawierzchnię, ale również podkreślimy dawny urok.

Decoupage

W ostatnim czasie popularnym sposobem na celowe postarzanie przedmiotów stał się pochodzący ze wschodu decoupage. Stylowe pęknięcia farby w połączeniu z elementami roślinnymi, będą świetnym rozwiązaniem dla mebli o prostych kształtach. Metoda decoupage’u jest bardzo łatwa w wykonaniu, a ilość ozdobnych materiałów dostępnych na rynku daje nieograniczone możliwości dekoracyjne.

Nowe kształty

Ciekawą metodą na odświeżenie starych mebli jest przyklejanie gipsowych sztukaterii oraz nowych elementów drewnianych. W zależności od wyboru stylu ornamentu (glamour, marokański), pozbawione atrakcyjności, kanciaste przedmioty całkowicie zmienią swój charakter. Podobnie jak w przypadku wcześniejszych sposobów na renowację starych mebli, jedynym ograniczeniem jest wyłącznie nasza fantazja, jednak pamiętajmy o umiarze, żeby uniknąć kiczu.