Oświetlenie na elewacji budynku – wszystko co trzeba wiedzieć

 

Oświetlenie na elewację może być nie tylko pożyteczne, ale również bardzo dekoracyjne. Dzięki zastosowaniu różnego rodzaju lamp możemy uzyskać bardzo pozytywny efekt estetyczny. Doradzimy jakie rodzaje lamp warto użyć do oświetlenia domu.

Elewacja – oświetlenie zewnętrzne, jakie wybrać?

W zależności od stylu domu, warto wybrać kilka rodzajów oświetlenia. Dobrym pomysłem są ozdobne kinkiety przy drzwiach. Mocujemy je po obu stronach futryny, dzięki czemu dadzą bardzo dużo światła i będą wyglądały bardzo elegancko. Można również postawić na jedną lampę, ale o silniejszym świetle, umieszczoną tuż nad drzwiami. Może ona mieć wygląd reflektora lub kinkietu, ale dla odmiany ze światłem skierowanym ku dołowi. Oświetlenie tuż przy drzwiach wejściowych może być bardziej dekoracyjne – w stylowych domach postawmy na tradycyjne kinkiety z wysięgnikiem i prostym kloszem. Do bardziej prostych budynków, mających styl nowoczesny sprawdzą się wyżej wymienione reflektory. Mogą one być dowolnie kierowane, dzięki obrotowej podstawie. Dają skupione światło, dlatego bardzo polecane są do umieszczania nad wjazdem do garażu. Zarówno przy drzwiach wejściowych, jak i przy wjeździe do garażu można umieścić lampy z czujnikiem ruchu, który zareaguje na nasz ruch i uruchomi lampę automatycznie. Światło oczywiście powinno nam przede wszystkim pomóc wejść do domu po zmroku, ale może również bardzo efektywnie podkreślić kształt budynku. W tym celu możemy wybrać lampy ledowe, które dodatkowo oświetlą nasz dom z każdej strony. Można umieszczać je ze względu na kierunek światła. Lampy mogą podkreślać dekoracyjne elementy architektoniczne, takie jak gzymsy, czy filary. Dodatkowo lampy umieszczone przy budynku np. wzdłuż jego ścian mogą sprawić, że dom po zmroku będzie wyglądał bardzo klimatycznie i pięknie.

Oświetlenie elewacji aranżacje

W zależności od kształtu budynku możemy wybrać wiele rodzajów oświetlenia elewacji. Oczywiście ważna jest sama elewacja domu, oświetlenie bowiem ma być pod nią dopasowane. Warto umieścić dodatkowe lampy w miejscach, gdzie są załamania, w postaci np. balkonu. Balkon może być również oświetlony osobno. Dobrze wygląda również oświetlenie umieszczone w rogach budynku i kierowane do góry. Nie zapominajmy również o oświetleniu przy dachu. W tym przypadku można umieścić lampy pod dachem i skierować je ku dołowi. Ciekawie będą wyglądały również lampy ze światłem kierowanym zarówno w dół, jak i w górę. Istnieje wiele możliwości oświetlenia domu, ważne by było ono zgodne ze stylistyką budynku oraz dość mocne, by dawało nie tylko estetyczny efekt. Więcej informacji znajdziecie w poradniku: https://www.foveotech.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/instalacja-oswietlenia-na-ocieplonej-elewacji-budynku-porady-eksperta