Oswojona natura czyli ogród naturalistyczny

Najpiękniejsze w tych ogrodach jest to, że człowiek tylko nieznacznie nakierunkowuje naturę. Kompozycja roślin pozostaje w lekkim, ale kontrolowanym chaosie. Wykorzystuje się rodzime rośliny oraz naturalne rozwiązania. W ogrodzie naturalistycznym czerpie się pełnymi garściami z bogactwa pięknej natury pozostając z nią w zgodzie. Takie ogrody są elementem krajobrazu oraz ekosystemów, które go otaczają.

 

Charakterystyka naturalistycznych ogrodów

Nie ma tutaj sztywnych planów czy wyidealizowanych założeń. Nie spotkamy tutaj przycinania od linijki czy walki z naturą. Ogród ma być integralną częścią jego otoczenia, a jego elementy są jedynie nieznacznie uporządkowane. Jeżeli ogród naturalistyczny ma znajdować się pośród podmiejskich łąk czy pól, to on sam powinien wyglądać jak kwiecista łąka. W przypadku leśnej okolicy powinien przypominać polanę. Z tego powodu nie poleca się takich stylizacji do małych ogrodów w centrum miasta. Wykorzystuje się naturalne linie połączeń między strefami dzięki temu zachowuje się naturalne przejścia. Stosuje się takie nasadzenia aby tworzyły uzupełniające się piętra. Wtedy rośliny same wykorzystują maksymalnie swój potencjał oraz dostępną przestrzeń, a cały ogród naturalistyczny wygląda na harmonijny i naturalny.

 

Jak sprawić aby naturalny ogród jeszcze lepiej służył przyrodzie?

Stwarzając dobre warunki do bytowania zwierząt można się spodziewać, że zaszczycą one owy ogród i będą cieszyć oko właściciela. Aby ogród naturalistyczny był w pełni przyjazny naturze sadzi się rośliny miododajne oraz takie, które dają owoce zwierzętom. Dzięki temu owady będą korzystać z kwiatów zapylając je, a one przekształcą się w owoce ułatwiające przeżycie innym zwierzętom. Świetnym pomysłem jest wprowadzenie domków dla ptaków i karmników, dzięki czemu będzie można się cieszyć ich świergotem oraz widokiem figli. Zaleca się zamontowanie hoteli dla owadów, które umożliwiają przetrwanie zimy. Stają się one coraz bardziej dostępne, ale trzeba pamiętać o dodatkowym zabezpieczeniu przed ptakami. Jeżeli w ogrodzie nie będzie psów to można stworzyć udogodnienia dla jeży. Dobrze sprawdzą się miseczki z wodą w roślinności, a na jesień pozostawiona sterta liści gdzie jeż będzie mógł przezimować. Takie elementy oczywiście nie są konieczne, ale warto zastanowić się nad ich wprowadzeniem.

 

Polecane rośliny do ogrodu naturalistycznego

Najlepiej wykorzystać rośliny, które naturalnie występują wokół ogrodu co wzmocni poczucie integralności ogrodu z otoczeniem. Aby uzupełnić lub stworzyć kompozycje dobrze sprawdzą się rośliny takie jak:

  • drzewa: brzozy, buki, dęby, wierzby, lipy, jarząby
  • krzewy: dzikie róże, głogi, kosodrzewiny, bzy, tarniny, kaliny
  • byliny i inne: trawy ozdobne, paprocie, krwawniki, lawendy, paprocie, dzwonki, jeżówki, maki i chabry, nawłocie, astry, bluszcze i powojniki, dziewanny, słoneczniki.

Zaleca się aby w ogrodzie naturalistycznym rośliny zielone stanowiły większość nad kwitnącymi. Dobrze jeżeli rośliny mają następujące po sobie okresy kwitnienia, dzięki czemu uniknie się przytłoczenia, a ogród stałe będzie kwitną.

 

Najbliżej kojącej natury we własnym ogrodzie naturalistycznych

Pomysł na taką aranżację ogrodu na pewno sprawdzi się na terenach gdzie jest dużo natury wokół oraz dla osób, które cenią sobie bliskość natury. Jednak taki ogród nie jest dla każdego, jeżeli ktoś woli czyste i przejrzyste otoczenie to nie będzie się dobrze czuł wśród roślin ogrodu naturalistycznego.

 

Więcej przeczytasz na  https://www.vidaron.pl/poradnik/drewno-i-rosliny-w-ogrodzie-naturalistycznym