Pokój z antresolą – krok po kroku

Pokoje z antresolą są idealnym rozwiązaniem nie tylko do mieszkań o ograniczonym metrażu, takich jak kawalerki, ale również do dużych, przestronnych apartamentów, a nawet domów. W pierwszym przypadku pozwalają przede wszystkim zyskać nieco dodatkowej (i cennej) powierzchni do zagospodarowania, którą można wykorzystać na sypialnię, pokój dziecka, czy niewielki gabinet. Z kolei w domach i apartamentach pokój z antresolą, zwłaszcza salon, stwarza mnóstwo niebanalnych możliwości aranżacyjnych.

Salon z antresolą – trzeci wymiar

Antresola to znacznie więcej niż typowa druga kondygnacja. Jej otwarty charakter kreuje w wnętrzu coś na kształt trzeciego wymiaru. Powstaje przestrzeń otwarta nie tylko w poziomie, ale również w pionie, co pozwala przebywającym na obu poziomach domownikom swobodnie komunikować się między sobą. Dodatkowo, taki salon stwarza możliwość wydzielenia aneksów o różnym przeznaczeniu, co jest rozwiązaniem nie tylko funkcjonalnym, ale również ciekawym wizualnie. Aby jednak faktycznie tak się stało, trzeba mieć świadomość podstawowych zasad, według których powinien być urządzony pokój z antresolą, zwłaszcza dotyczących oświetlenia.

Salon z antresolą – oświetlenia

W nowoczesnych wnętrzach najbardziej waloryzowane jest naturalne światło, dlatego, jeżeli tylko to możliwe, warto postawić na duże przeszklenia. Idealnie sprawdzą się tu wysokie okna, które nie tylko wpuszczą do salonu sporo promieni słonecznych, ale dodatkowo połączą przestrzennie parter z antresolą. Takie rozwiązanie szczególnie dobrze będzie się prezentowało w domach z ogrodem sprawiając, że roślinność niejako wniknie do wnętrza stając się nieodłączną częścią aranżacji. Inna możliwość to okna połaciowe. Jeżeli tylko konstrukcja budynku na to pozwala, na pewno warto je zainstalować, jednak, decydując się na dużą ilość przeszkleń, trzeba pamiętać o jednym. Okna muszą być wysokiej jakości, o dobrym współczynniku termoizolacyjnym, w przeciwnym bowiem razie straty energii i koszty eksploatacji domu staną się poważnym obciążeniem dla budżetu. Oprócz światła dziennego, należy oczywiście pomyśleć o świetle sztucznym. Co istotne, można, a nawet powinno się, wykorzystać je jako narzędzie podziału pomieszczenia na wspomniane strefy. I tak na przykład, w jednej części salonu, najlepiej pod antresolą, można stworzyć przytulny kącik biblioteczny, w którym stanie odpowiednio dopasowana do aranżacji lampa podłogowa oraz wygodne fotele. Z kolei w części otwartej warto wykreować przestrzeń towarzyską z mocniejszym, górnym światłem. Korzystając z wysokości pomieszczenia, można tu z powodzeniem zamontować jakiś elegancki, dużych rozmiarów żyrandol, który stanie się jednocześnie interesującą ozdobą salonu. Więcej porad znajdziecie tutaj: https://www.magnatfarby.pl/ekspert-radzi/szybkie-metamorfozy-odc-126-pokoj-z-antresola