Przygotowanie do malowania tynku typu baranek – praktyczne wskazówki

Tynk baranek to rozwiązanie cieszące się niesłabnącą popularnością w polskim budownictwie. Stosuje się go zarówno na domach jednorodzinnych, budynkach użyteczności publicznej, jak i gmachach przemysłowych. Występuje on w różnych wariantach różniących się stopniem uziarnienia i to właśnie ta cecha będzie w dużej mierze determinowała sposób jego malowania oraz wybór farb i materiałów.

Cym malować tynk baranek?

Na pytanie czym najlepiej malować tynk baranek nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Będzie to uzależnione zarówno od charakteru powierzchni, jak i od jej stanu i wieku. Na początek warto podkreślić, że elewacje o grubym uziarnieniu będą tu nieco bardziej wymagające, ze względu na tendencję do bardziej intensywnego brudzenia się. Z tego względu do ich pokrycia najlepiej wybierać farby silikonowe o stonowanych barwach i matowej powierzchni, gdyż są one dużo bardziej odporne na zabrudzenia, a ewentualne nieczystości mniej rzucają się na nich w oczy. Niemniej ważny dla zadowalającego efektu końcowego jest przebieg samej czynności malowania. Przede wszystkim trzeba starannie wybrać dzień. Pogoda powinna być bezwietrzna, słoneczna, ale nie upalna, ponieważ zbyt wysokie temperatury będą powodować szybkie schnięcie farby. W efekcie nie zdąży się ona odpowiednio związać i chemicznie utwardzić, co będzie miało negatywny wpływ na trwałość powłoki. Wreszcie, równie istotną, a często pomijaną kwestią jest odpowiedni dobór akcesoriów malarskich. Jeżeli mamy do czynienia z tynkiem o drobnym uziarnieniu, bez trudu poradzimy sobie za pomocą zwykłego wałka z krótkim włosiem, jeżeli natomiast nasz baranek jest gruboziarnisty, trzeba będzie zainwestować w wałek o dłuższym włosiu lub pędzel. Doskonałą opcją będzie również pistolet, jednak stosowanie natrysku wymaga sporej wprawy i lepiej pozostawić to profesjonalistom.

Dodatkowe wskazówki

Malując tynk baranek trzeba pamiętać o kilku prostych zasadach. Po pierwsze, dla uzyskania eleganckiego efektu, najlepiej trzymać się reguły, że jednorazowo pokrywamy farbą całą widoczną powierzchnię, na przykład ścianę. Jakiekolwiek przerwy sprawią, że pojawi się nieestetyczna „linia łączenia”, dlatego jeżeli przewidujemy, że będziemy musieli przerwać pracę, zaplanujmy ją tak, aby granice przebiegały w strefach naturalnego podziału, na przykład na granicy gzymsu czy wykuszu. Po drugie, pod żadnym pozorem nie wolno ulegać pokusie rozrzedzenia farby. Oczywiście dodatek wody sprawia, że aplikacja staje się znacznie łatwiejsza, jednak po wyschnięciu powłoka będzie znacznie mniej trwała i odporna na warunki atmosferyczne. Do gorsza, odparowująca woda nada jej mało atrakcyjną, porowatą strukturę. Więcej praktycznych informacji na temat malowania tynku typu baranek znajdziecie w poradniku: https://www.foveotech.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/malowanie-tynku-typu-baranek-na-elewacji-poradnik