Renowacja betonowych schodów w ogrodzie – wszystko co trzeba wiedzieć

Renowacja betonowych schodów w ogrodzie – wszystko co trzeba wiedzieć

Schody betonowe to rozwiązanie na lata. Są solidne i dobrze znoszą trudne warunki klimatu strefy umiarkowanej. W porównaniu z drewnem mają większą odporność na ścieranie. Nie wypaczają się i nie wykazują tak dużej podatności na działanie mikroorganizmów. Niemniej jednak nawet najdokładniej wykonane powierzchnie betonowe po pewnym czasie wymagają odświeżenia. Renowacja starych schodów betonowych jest prostsza, jeżeli nie zwleka się z nią zbyt długo. Najlepiej reagować już na pierwsze oznaki naruszenia spójności podłoża.

Renowacja schodów betonowych – jak się do niej zabrać?

Czy nie posiadając fachowej wiedzy remontowo-budowlanej, da się odświeżyć schody betonowe i nadać im nowe życie? Tak, choć zadanie to niewątpliwie łatwiej zrealizować w oparciu o kilka praktycznych wskazówek. Jeżeli planowana jest samodzielna renowacja schodów betonowych, najlepiej zabrać się za nią stosunkowo wcześnie. Niewielkie rysy nie wymagają aplikowania kilku warstw produktów naprawczych. Co innego poważne ubytki, które najpierw należy dokładnie oczyścić, następnie wypełnić i wyrównać do gładkiej powierzchni. Sporym wyzwaniem pozostaje zachowanie odpowiednich proporcji wszystkich stopni. Wiekowe betonowe schody w ogrodzie często mają uszkodzone krawędzie. Ich naprawa może wymagać wykorzystania szalunków lub specjalnych narożników. Laików w dziedzinie remontowania kusi niekiedy zostawienie niestabilnych fragmentów powierzchni czy zignorowanie rdzy na odsłoniętym zbrojeniu. Licząc na dobre efekty włożonego przez siebie wysiłku, tym elementom także trzeba poświęcić uwagę. Przede wszystkim wszelkie ruchome odłamki należy usunąć. Z kolei pręty da się wyczyścić szczotką drucianą lub w trakcie piaskowania.

Warto dbać o betonowe schody w ogrodzie

Odpowiednio zadbane betonowe schody w ogrodzie będą ozdobą i praktycznym elementem przydomowej przestrzeni. Regularnie przeprowadzane prace naprawcze pozwalają utrzymać je w dobrym stanie. Szczególne znaczenie ma pokrycie ich powierzchni produktami chroniącymi przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Popularnym rozwiązaniem jest chociażby malowanie stopni farbami odpornymi na ścieranie. Warto sięgać po wyroby, tworzące skuteczną barierę dla wód opadowych czy promieni słonecznych. Przed malowaniem wskazane może się okazać szlifowanie betonowych schodów. W jego trakcie powierzchnia zostaje wyrównana, przez co prezentuje się atrakcyjniej i może lepiej wchłonąć kolejne warstwy aplikowanych produktów. Ciągi komunikacyjne pokryte betonem dobrze wpisują się w naturalny wygląd ogrodu. Komponują się z zielenią i wieloma elementami małej architektury. Zadbane schody betonowe są estetyczne i bezpieczne dla domowników oraz odwiedzających ich gości. Zasadniczo wykonane w ten sposób stopnie wymagają minimum uwagi ze strony właścicieli. Nie trzeba ich regularnie impregnować. Opłaca się jednak na bieżąco analizować ich stan oraz systematycznie wypełniać wszelkie zauważone ubytki. Takie niewielkie naprawy są tańsze i nie wymagają dużo czasu.

Więcej na: https://www.rafil.pl/renowacja-betonowych-schodow-w-ogrodzie-krok-po-kroku/