Rodzaje elewacji domów jednorodzinnych

Rodzaje elewacji domów jednorodzinnych

Elewacja to nie tylko kwestia estetyki czy wizualnego odbioru domu. Od jej prawidłowego wykonania zależy trwałość ścian, a nawet utrzymanie we wnętrzach zdrowego mikroklimatu. Kluczowe znaczenie ma także to, z czego zostanie wykonana elewacja domu parterowego lub piętrowego. Przykładowo kamień jest odporny na różne warunki atmosferyczne, ale drewno wymaga odpowiedniej impregnacji. Deski są jednak chętnie wybierane do urozmaicania otynkowanej powierzchni. Duże gładkie ściany wprost proszą się o jakiś akcent dekoracyjny i warto wykorzystać tu elegancki, naturalny materiał. O czym jeszcze opłaca się pamiętać podczas wykańczania ścian zewnętrznych?

Plan na elewacje domów jednorodzinnych

Elewacja domu wymaga rozwagi, zwłaszcza w kontekście tak szerokiej oferty współczesnych producentów. Do wyboru są nie tylko tradycyjne materiały, jak kamień czy drewno. Inwestorzy mają do dyspozycji także spory asortyment zamienników. Planując elewacje domów jednorodzinnych, trzeba pamiętać o tworzeniu spójnego efektu końcowego. Kolor czy rodzaj ścian zewnętrznych powinien współgrać z dachem, stolarką okienną i drzwiową, a nawet ogrodzeniem. O wszystkich tych elementach najrozsądniej pomyśleć na etapie projektowania nowego budynku lub podczas generalnego remontu starszej nieruchomości. Wygląd ścian zewnętrznych warto dopasować do otoczenia. Na obszarach wiejskich szczególnie chętnie stosowane są materiały naturalne, inwestorzy raczej stronią od krzykliwych kolorów. Z kolei w nowoczesnym budownictwie miejskim elewacje często mają bardziej wyrazisty charakter. Ściany pokrywa się tynkiem cienkowarstwowym, uzupełnionym elementami ze stali i drewna. Aby nie żałować i nie narażać się na kosztowne zmiany, ostateczny wygląd obiektu trzeba zaplanować ze sporym wyprzedzeniem. Wówczas łatwiej dopasować do siebie poszczególne elementy.

Nowoczesne elewacje domów jednorodzinnych

Współczesne budownictwo daje inwestorom ogromną swobodę w wykańczaniu nieruchomości. Nie trzeba silić się na oryginalność, aby wyróżnić swój dom na tle sąsiednich posesji. Wystarczy zdecydować się na przemyślane elewacje, dopasowane do bryły budynku oraz indywidualnych preferencji właścicieli. Poszczególne materiały są obecnie łączone na wiele różnych sposobów. Wybór pomiędzy kamieniem, klinkierem, drewnem czy tynkiem nie jest konieczny. Wystarczy porozmawiać z architektem na temat możliwych zestawień tych materiałów. Tak powstają nowoczesne elewacje domów jednorodzinnych. Prezentują się elegancko, pozytywnie wpływając na wizerunek właściciela. Jednocześnie są jedyne w swoim rodzaju, stanowiąc dowód oryginalnego podejścia inwestora. W nowoczesnym budownictwie bazą często pozostają tynki. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by wykończone z ich pomocą ściany uzupełnić drewnem lub kamieniem w wybranym kolorze. Najważniejsze to decydować się na wysokiej jakości materiały elewacyjne. Dzięki nim obiekt będzie odpowiednio zabezpieczony przez czynnikami zewnętrznymi, zachowa też walory estetyczne na długie lata użytkowania.

Więcej na: https://www.foveotech.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/najpopularniejsze-rodzaje-elewacji-domow-jednorodzinnych