Rodzaje impregnatów do betonu – wszystko co trzeba wiedzieć

Rodzaje impregnatów do betonu – wszystko co trzeba wiedzieć

Beton nie kojarzy się jakoś szczególnie z potrzebą impregnowania. Trudno się dziwić, wszak przez lata widziano w nim głównie materiał konstrukcyjny. Powierzchnię wymagającą wykończenia bardziej estetycznymi powłokami. Obecnie podejście do betonu się zmienia. Nie tylko się go nie zakrywa, ale wręcz podkreśla jego obecność we wnętrzach oraz w ogrodach. Z pomocą kolorowego impregnatu da się zupełnie odmienić podłoże betonowe. Może ono występować w jednym z kilku modnych odcieni. Dodatkowa zewnętrzna powłoka pozwoli też chronić powierzchnię przed różnego rodzaju uszkodzeniami. Pytanie tylko jak wybrać najlepszy impregnat do betonu?

Impregnat do betonu wydajność to nie wszystko

Szukając środka impregnującego do betonu, warto zwrócić uwagę na jego wydajność. Będzie to szczególnie ważne w przypadku nakładania produktu na sporą powierzchnię. To jednak nie wystarczy. W celu uzyskania najlepszych efektów pracy należy przyjrzeć się także innym szczegółom. Przede wszystkim skład impregnatu powinien być opracowany z myślą o konkretnym rodzaju betonu. Istotne jest chociażby to, czy zabezpieczane podłoże znajduje się wewnątrz czy na zewnątrz. W tym ostatnim przypadku kluczowa będzie ochrona przed czynnikami atmosferycznymi. W pomieszczeniach powierzchnie nie są narażone na skrajne temperatury, intensywne promieniowanie słoneczne czy silne wiatry. Warto zastosować tam natomiast hydrofobowy impregnat do betonu wydajność takiego produktu schodzi niekiedy na dalszy plan. We wnętrzach o wysokim poziomie wilgoci najważniejsze jest zabezpieczenie ścian i podłóg przed wnikaniem wody. Jej nadmiar może osłabić spójność materiału oraz zwiększyć ryzyko pojawienia się korozji.

Bezbarwny czy kolorowy impregnat do betonu?

Na zastosowanie konkretnego produktu wpływa głównie zamierzony efekt końcowy. Jeżeli obecna barwa powierzchni odpowiada aranżującemu, spokojnie może on sięgnąć po środek bezbarwny. Niektóre preparaty pozwalają dodatkowo uzyskać matowe wykończenie, inne tworzą bardziej błyszczącą powierzchnię. W marketach remontowo-budowlanych dostępny jest nawet impregnat wzmacniający aktualny kolor betonu. A jeżeli barwa powierzchni nie odpowiada, da się ją zmienić z pomocą kolorowego produktu. Ciekawych alternatyw jak widać nie brakuje. Nie należy się jednak spieszyć z wyborem, ponieważ będzie on rzutował na efekt podziwiany latami. Po zastosowaniu środka zabezpieczającego wysokiej jakości o powierzchnię nie trzeba się martwić nawet przez dekadę. Wiele będzie jednak zależało od częstotliwości oraz sposobu użytkowania. Posadzka może wymagać częstszych zabiegów ochronnych od ścian. Aby dodatkowo wzmocnić podłogę, schody czy blat należy sięgnąć po odporny na ścieranie impregnat do betonu co to jest za produkt i jak go poznać? Wystarczy przeczytać specyfikację wyrobów dostępnych w sklepie. Producenci dokładnie je opisują, dołączając szczegółowe instrukcje użytkowania. Przestrzeganie tych wytycznych pozwala osiągnąć najlepsze rezultaty, więc opłaca się podążać za wskazówkami fachowców. Zwłaszcza gdy beton impregnuje się samodzielnie po raz pierwszy.

Więcej na: https://www.rafil.pl/farby-do-betonu-rodzaje-wlasciwosci-i-zastosowanie/