Różne techniki szlifowania gładzi
Szlifowanie gładzi można podzielić na szlifowanie ręczne i maszynowe. Do szlifowania maszynowego używamy specjalnego urządzenia – szlifierki. Na stopkę nakładany jest papier ścierny, który usuwa wszelkie nierówności, powstałe przy nakładaniu szpachli. Wiele modeli posiada również funkcję odsysania pyłu, powstałego przy szlifowaniu. Taki rodzaj szlifowania najczęściej nadaje się do dużych powierzchni albo w miejscach, gdzie dokładne szlifowanie ręczne byłoby utrudnione, np. przy suficie.
Szlifowanie gładzi ręcznie z kolei to tradycyjna technika, która polega na docieraniu nierówności ręcznie za pomocą szpachli z papierem ściernym o różnej gramaturze. Szlifowanie ręczne może również odbywać się na mokro, przed wyschnięciem szpachli.
Szlifowanie ręczne na sucho polega na usuwaniu nierówności po wyschnięciu szpachli za pomocą papieru ściernego o różnej gramaturze. Zaczynamy od najgrubszego papieru – 100-120 a kończymy na papierze o gramaturze 200-220. Im mniej znajdziemy nierówności, tym lepiej wygładzona będzie ściana i tym cieńszy papier będzie potrzebny do jej wygładzenia. Gramaturę papieru powinno się zmniejszać wraz z czasem szlifowania. Najlepiej utrzymywać stały nacisk na ścianę, wtedy uzyskamy najlepszy efekt. Tą techniką możemy wygładzać ściany po remoncie w domu, kiedy powierzchnia ścian nie jest duża.