Różne techniki szlifowania gładzi

Szlifowanie gładzi można podzielić na szlifowanie ręczne i maszynowe. Do szlifowania maszynowego używamy specjalnego urządzenia – szlifierki. Na stopkę nakładany jest papier ścierny, który usuwa wszelkie nierówności, powstałe przy nakładaniu szpachli. Wiele modeli posiada również funkcję odsysania pyłu, powstałego przy szlifowaniu. Taki rodzaj szlifowania najczęściej nadaje się do dużych powierzchni albo w miejscach, gdzie dokładne szlifowanie ręczne byłoby utrudnione, np. przy suficie.
Szlifowanie gładzi ręcznie z kolei to tradycyjna technika, która polega na docieraniu nierówności ręcznie za pomocą szpachli z papierem ściernym o różnej gramaturze. Szlifowanie ręczne może również odbywać się na mokro, przed wyschnięciem szpachli.
Szlifowanie ręczne na sucho polega na usuwaniu nierówności po wyschnięciu szpachli za pomocą papieru ściernego o różnej gramaturze. Zaczynamy od najgrubszego papieru – 100-120 a kończymy na papierze o gramaturze 200-220. Im mniej znajdziemy nierówności, tym lepiej wygładzona będzie ściana i tym cieńszy papier będzie potrzebny do jej wygładzenia. Gramaturę papieru powinno się zmniejszać wraz z czasem szlifowania. Najlepiej utrzymywać stały nacisk na ścianę, wtedy uzyskamy najlepszy efekt. Tą techniką możemy wygładzać ściany po remoncie w domu, kiedy powierzchnia ścian nie jest duża.

Kolejną techniką szlifowania ręcznego jest szlifowanie na mokro

Można je wykonać po nałożeniu gładzi bezpyłowej. To nowość na rynku, która ma wielu zwolenników. Taka gładź jest połączeniem gipsu syntetycznego z minerałami uszlachetniającymi i wypełniaczami mineralnymi. Szlifuje się ją zaraz po nałożeniu, nie czekając na jej wyschnięcie. Przed przystąpieniem do szlifowania należy wykonać test przywierania gładzi do ściany. Kiedy na przyłożonej do ściany dłoni nie zostanie gładź, wtedy mamy pewność, że szlifowanie nie zniszczy naszej pracy, a gładź dobrze przylega do ściany. Ścianę szlifujemy nawilżoną gąbką. Kiedy gładź będzie matowa, wtedy można wygładzać ją za pomocą szpachli fasadowej.

Pomocna może być również paca gąbkowa

Wybór techniki szlifowania zależy od użytego materiału oraz powierzchni. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, czy szpachla została nałożona równo, czy nie ma nigdzie ubytków. Szlifowanie jedynie wygładza powierzchnię ściany, ale nie zmniejszy ubytków w ścianie. Docieranie reszty szpachli do ubytku sprawi, że ściana będzie nierówna. Dla początkujących osób najlepszym rozwiązaniem będzie nałożenie większej ilości szpachli, by później docierać i wyrównywać za pomocą gąbki, bądź papieru ściernego. Więcej przydatnych informacji znajdziecie tutaj: https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/szlifowanie-gladzi-porady-ekspertow