W jaki sposób można ukryć karnisz?

Karnisze nierzadko pełnią w naszych domach funkcję typowo dekoracyjną. Jednak niekiedy ich estetyka jest na naprawdę niskim poziomie i chcielibyśmy je jakoś ukryć. W jaki sposób można to zrobić? Na pewno warto zdecydować się na jakąś funkcjonalna obudowę, która może być wykonana między innymi z płyt kartonowo-gipsowych. Są one obecnie najpopularniejszym materiałem, który jest wykorzystywanych do takich realizacji.

W jaki sposób obudowuje się karnisz płytami gk?

Płyty kartonowo-gipsowe są dość sztywne, trwałe oraz wytrzymałe. Stawia się z nich nawet ścianki działowe dlatego też nie powinno dziwić nas to, że mogą posłużyć do obudowania karnisza. Tak naprawdę jest mnóstwo rozwiązań w tej kwestii ale właśnie ze względu na właściwości płyt i ich dobrą wytrzymałość, to one są najczęściej polecane. Płyty te podobnie jak i w przypadku kładzenia ich na podłodze, trzeba na samym początku dobrze dociąć, a później zamontować w oparciu o profile aluminiowe. To właśnie one dodają całej konstrukcji odpowiedniej sztywności. Taka płyta później musi zostać wypełniona w miejscach łączeń, zaszpachlowana i pomalowana na odpowiedni kolor. Może być to kolor dobrany pod sufit, czyli zazwyczaj po prostu biały.

Płyta musi być docięta do odpowiedniego rozmiaru. Na samym początku powinniśmy zmierzyć jaka jest odległość między oknem a sufitem. Wówczas będziemy wiedzieli jaki rozmiar jest odpowiedni, aby nie miał negatywnego wpływu chociażby na otwieranie okien. Najlepiej aby płyta dobrze zasłaniała sam karnisz, ale również i górną część zasłony. Zazwyczaj są to żabki lub też przelotki, które również nie wyglądają estetycznie i warto je zakryć.

Płyty kartonowo-gipsowe cieszą się taką popularnością między innymi dlatego, że ich konstrukcja jest bardzo prosta. Pasują one zatem do wnętrz typowo nowoczesnych, ale również i do tych urządzonych w bardziej tradycyjnym stylu. Jeśli mamy takie życzenie, płytę można również jakoś ciekawo ozdobić, chociażby przy pomocy styropianowych elementów dekoracyjnych.

Bardzo fajnym rozwiązaniem, na które również dobrze jest się zdecydować, są maskownice. Wykonuje się je również z płyt gk i mają one wypełnienie w postaci styropianu. Mamy w tym wypadku do czynienia z produktem od razu gotowym, dlatego też nie musimy go już w żaden sposób docinać. Jedynie później trzeba wykonać niezbędne prace wykończeniowe.

Zamontowanie takiej maskownicy to dość prosta sprawa zaczynająca się od wyznaczenia miejsca, w którym taka maskownica ma się znajdować. W zestawie z maskownicą zawsze znajdziemy blaszki, które mocuje się do sufitu. Krawędzi płyty trzeba natomiast podkleić klejem montażowym, a osłonę umieścić na blaszkach. Osłona dla wzmocnienia musi być również przykręcona kołkami, wówczas zyskuje ona odpowiednią stabilność.

Jak w szybki sposób ukryć karnisz?

Wyżej wymienione sposoby wymagają od nas sporo pracy i zaangażowania. Są one jednak również bardzo skuteczne dlatego tylko jeśli mamy czas na ich zrealizowanie, powinniśmy to zrobić. Jeśli jednak wolimy prostsze metody, to możemy zakupić po prostu listwę przysufitową. Takie listwy również są wykonywane z dobrej jakości materiałów, a mianowicie z polistyrenu oraz poliuretanu. Nie powinniśmy do takich celów wykorzystywać zwykłych listew styropianowych.

Takie listwy również zazwyczaj wymagają od nas przycięcia, ale montaż jest już dużo łatwiejszy, ponieważ po prostu przykleja się je do sufitu klejem montażowym. Następnie listwę można pomalować na wybrany przez siebie wcześniej kolor. To dobre rozwiązanie dla zabieganych.

Więcej sprawdź na https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/jak-ukryc-karnisz-oslona-karnisza-z-plyt-kartonowogipsowych