W jaki sposób usunąć starą wykładzinę?

Wtedy, gdy w pomieszczeniu została zastosowana wykładzina i trzeba ją usunąć, aby ułożyć nową, często pojawia się problem. Jak można zerwać ją szybko i skutecznie?

Starsze wykładziny, które został przyklejone do podłoża, są często trudne w usunięciu i mogą przysporzyć mnóstwo problemów. Jedną z przyczyn jest nieodpowiednie dopasowanie kleju oraz zastosowana technika przyklejania. Wykładziny wielowarstwowe mogą rozrywać się, pękać i łamać, pozostawiając przyklejone kawałki. Także nieodpowiednie usuwanie starej wykładziny może doprowadzić do uszkodzenia podłoża.

Metody usuwania wykładzin

Najczęściej wykładziny usuwa się po prostu ręcznie. Zdzieranie wykładzin w ten sposób sprawdza się przede wszystkim wtedy, gdy powierzchnia, na której są ułożone, nie jest zbyt duża. Warto pomagać sobie przez przycinanie wykładziny na pasy o szerokości 10 centymetrów. Wtedy wystarczy tylko chwycić pas i spróbować oderwać go od podłoża. Ze względu na mniejszą siłę potrzebną do zdzierania wykładzin jest to proces łatwiejszy, a ryzyko uszkodzenia podłoża jest mniejsze.

Gdy jednak odklejanie ręcznie nie przynosi odpowiedniego rezultatu, w takiej sytuacji stosuje się najczęściej mechaniczną metodę odklejania wykładziny. W tym celu stosuje się urządzenia nazywane stripperami. Są one wyposażone w nóż przecinający spoinę klejową. W tym przypadku także zaleca się wcześniejsze pocięcie wykładziny na pasy. Pod pierwszy pas wsuwa się stripper i zaczyna się usuwać resztę.

Oprócz tych metod, gdy po wykładzinie pozostaje klej, można też skorzystać z rozpuszczalników, które pomogą w jego usunięciu – trzeba tylko dobrać je właściwie, aby nie uszkodzić podłoża. Resztki kleju można też usunąć skrobakiem.

Po usunięciu wykładziny

Jeżeli wykładzina zostanie usunięta, należy następnie ocenić stan podłoża. Gdy są na nim spękane lub luźne elementy, należy odnowić nawierzchnię przed położeniem kolejnej wykładziny. Dopiero wtedy, gdy podłoże będzie czyste, równe i suche będzie można przystąpić do dalszych prac z układaniem nowej wykładziny.